“İlk hedefimiz Assos’u ‘Daimi Liste’ye eklemek!”

1 ay önce eklendi 20 defa görüntülendi

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, beraberinde bulunan heyetle birlikte Assos’ta otel işletmecileri ve turizmcilerle bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Bülent Turan, “Assos’ta ilk hedefimiz, burayı da Troya gibi Daimi Liste’ye eklemek” dedi.

“Assos, hem tarih turizminde hem de doğa ve deniz turizminde Türkiye’de akla gelen ilk yerlerden biri” diyen Bülent Turan, “Bu topraklar, bu kültürler bize tarihin bir emaneti. 2017 yılında, UNESCO tarafından Assos’u Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine ekleme başarısını gösterdik. Assos’ta ilk hedefimiz, burayı da Troya gibi Daimi Liste’ye eklemek. Assos bölgesindeki turizmcilerimizin yaşadıkları sıkıntıların bir an önce bitmesi için gayret ediyoruz.” dedi.
Assos’u da Troya gibi Türkiye ve dünya gündemine koymakta kararlı olduklarını ifade eden Turan, “Assos, hem dünyanın merkezi hem de dünyanın sayılı antik kentleri arasında yer alıyor. Dünya arkeoloji tarihi için önemli bir bölge. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ve ilgili kurumlarımızla Assos’u hak ettiği seviyeye çıkarmak için çalışıyoruz. Salgından dolayı zor bir süreç geçiyoruz. Sıkıntılarınızın, sorunlarınızın farkındayız. Assos’ta taşların düşmesinden dolayı tedbirler alındı. Ne yazık ki kapanan işletmelerimiz var. Çalışmalardan dolayı 500 gün kapalı olma söz konusu. Ama hızlı olması, bütçe ayrılması önemli. 13 milyon lira sözleşme bedeliyle Assos kaya ıslahı çalışmalarına başlandı. Yer teslimi yapılarak çalışmaların ivedilikle başlatıldığı işte arazi içerisinde yol yapım çalışması devam etmektedir. Ayrıca bölgede kaçak yapılaşma olduğu görülüyor. Bunun önüne geçeceğiz. Yine ses, gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlar var. Güvenlik tedbirleri artırılacak, hafta sonu atlı jandarmalarımız görev yapacak” şeklinde konuştu.

Haberi Kaynak Sitede Oku