15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri Düzenlendi

2 ay önce eklendi 16 defa görüntülendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle ilçemizde Gelibolu Şehitliği’nde ve akşam saatlerinde de iskele meydanında törenler düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerinin ilki Gelibolu Şehitliği’nde gerçekleştirildi. Gelibolu Şehitliğindeki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı ve ardından şehitler için Kur’an Tilaveti ve duaların okunması ile devam edildi. Ardından, Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve protokol üyelerinin şehitlerin kabirlerine karanfillerin bırakılması ile tören sona erdi.

Gelibolu Şehitliği’ndeki törenlere; Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü, İlçe Jandarma Komutanı Cem Gökdemir, siyasi parti başkanları, STK’lar, kurum amirleri ve şehit yakınları katıldı.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ NÖBETİ VE ETKİNLİKLERİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, akşam saat 20.00’den itibaren iskele meydanında devam etti. İskele meydanındaki demokrasi nöbeti ve etkinlikleri, 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisinin gezilmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

İlk konuşma ilçemiz Kaymakamı Hakan Kılınçkaya tarafından gerçekleştirildi. Kaymakam Kılınçkaya, konuşmasında; “Demokratik düzenimizi hedef alarak ülkemizin bekâsını, Devletimizin bölünmez bütünlüğünü milli birlik ve beraberliğimizi parçalamaya yönelik 15 Temmuz hain darbe girişiminin milli irade tarafından eşine az rastlanır bir kahramanlık örneğiyle bertaraf edilişinin 5’inci yılını hep birlikte idrak etmekteyiz.

FETÖ/PDY terör örgütü tarafından planlı olarak gerçekleştirilen bu hain darbe girişimine, aziz milletimiz tek yürek olup tıpkı Çanakkale’de, İstiklal harbinde olduğu gibi topyekûn vatan ve bayrak aşkıyla dolu sineleriyle cansiperane karşı koymuş bu hain şer odaklarına karşı iman dolu sineleriyle adeta çelikten bir set oluşturarak ülkemizin birlik ve beraberliğine ve milletimizin istiklaline kast edenlere geçit vermemiştir. 15 Temmuz gecesi aziz milletimizin kahraman evlatları Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara inerek  güvenlik güçlerimizin yanında yer almış ve vatanı her ne pahasına olursa olsun koruyacağını, yeri geldiğinde bir kez daha kahramanlık destanı yazmaya hazır olduğunu göstermiştir.

Türk milletinin yeniden dirilişinin ve şahlanışının destanı olan 15 Temmuz; tankın, topun ve cebr-i mutlak zihniyetin millet iradesi karşısında bir şey ifade etmediğinin en anlamlı kanıtıdır. Milli iradeyi yok sayarak yola çıkanlar 15 Temmuz gecesi Çanakkale ruhu ve Kuva-i Milliye şuurunun vücut bulduğu kutlu bir mücadele ile akamete uğramışlardır.

Böylesine kutlu bir mücadele bize, vatan mevzu bahis olduğunda bu milletin hiç düşünmeden aynı safta birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza duracağını ve ne pahasına olursa   vatanından, bayrağından, hürriyetinden, birlik ve beraberliğinden taviz vermeyeceğini bir kez daha göstermiştir

Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Demokrasi Destanı’nı yazan bütün kahramanlarımızı gönülden yâd ediyor, şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimize bir kez daha yüce Allah’tan rahmet diliyor, gazilik şerefine erişen kahramanlarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Kaymakam Hakan Kılınçkaya’nın konuşmasının ardından İlçe Müftüsü Mustafa Turgut, şehitler için hatim duası okudu. Ardından ilahiler söylendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz belgeseli izlendi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın konuşmasıekranlara yansıtıldı.

Program pilav ikramı, ilahiler, sinevizyon gösterileri ile devam etti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı tüm camilerde Selaların okunması ile sona erdi.

İskele meydanındaki demokrasi nöbeti ve etkinliklerine Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Evreşe Belediye Başkanı Kamil Soyuak, İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü, İlçe Jandarma Komutanı Cem Gökdemir, AK Parti İlçe Başkanı Serhad Sürücü, MHP İlçe Başkanı Eyüp Büyükzöngür, İlçe Müftüsü Mustafa Turgut, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Haber: Cevriye ŞAHİN

Haberi Kaynak Sitede Oku