Zor bir sınav vereceğiz

1 yıl önce eklendi 34 defa görüntülendi

Balık popülasyonu azaldı. Tarladaki ürünün verimi düştü. Mevsim normallerinin üzerinde seyir eden sıcaklıklar arıların dengesini bozdu. İklim değişikliği artık kendisini hissettirmeyi geçti bir gerçeklik olarak hayatımızdaki yerini aldı. Ocak ayında Çanakkale 16 derece sıcaklık gördü. Türkiye kuraklık tehlikesini yaşamaya devam ederken, ilgililerle röportajlar gerçekleştirdik. Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, susuzluğu ve içinden geçtiğimiz zor günleri Gündem’e getirdiler. Çanakkale son 100 yılın en kurak dönemlerinden birini yaşarken, susuzluk ve kuraklık ile ilgili zor bir sınav vereceğiz.

Ocak ayında geçtiğimiz yıllarda, Çanakkale’de hava sıcaklıkları 5 derecenin altında iken, bu sene sıcaklıklar 15 derecenin zaman zaman üzerine çıkıyor. Geçen sene ile aradaki sıcaklık farkı 15 dereceleri bulurken, kuraklık ve susuzluk, korona belası kadar Çanakkale’yi tehdit ediyor.

Kuraklık ve susuzluk tehlikesini, ilgililere sorduk. Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ve Ziraat Mühendisleri Odası Hicri Nalbant, önemli açıklamalarda bulundular.

“9 aylık suyumuz var”

Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “11 Milyon 600 bin metreküp civarında bir suyumuz var. Bu suyun 2.5 milyon metreküp dolayındaki bölümü dipteki tortu-çamur tabaka. Bizim net olarak kullanabileceğim 9 milyon metreküp suyumuz var. Bizim aylık su tüketimimiz aylık 1 milyon metreküpün üzerinde. Hiç yağış gelmemesi ve barajın dolmaması halinde bizim 9 aylık bir suyumuz var.

“Su tedbirlerinin getirilerini önümüzdeki ay göreceğiz”

Oto yıkamalarla ilgili önlemler aldık. Ön yüklemeli elektronik sayaçlar takılmaya başlandı. Kısıtlı su kullanımı ile sarfiyat azalacaktır ama sonuçları önümüzdeki ay göreceğiz. Vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunduk. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından musluklara bir aparat takılarak, debiyi azaltıcı önlemler söz konusu. Arkadaşlarımız konuyla ilgili çalışıyorlar. Özellikle banyo ve mutfak lavabolarında kullanılmak üzere bu aparatları temin edebilmek için araştırmalarda bulunuyoruz.

“10 noktada jeolojik etüt yapıyoruz”

Yer altı sularına yönelerek, kentin su ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Aralık ayı içerisinde bir ihale gerçekleştirdik. 10 noktada jeolojik etüt yapıyoruz. İhale kapsamı dışında, kendi teknik elemanlarımızca etütler yapıyoruz. İstenilen kalitede yer altı suyu bulmamız durumunda bunu şehir şebekesine aktarmayı planlıyoruz.

Yağışlardan sonra su miktarı azaldı

Yağmurlar düşmeden önce 2 Aralık tarihinde, bizim su rezervimiz 12 milyon metreküptü. Ondan sonra yağışlı günler geçirdik ama şu anda kaynaklar boş. Önce yağışlarla zeminin doygunluğa erişmesi ve sonrada akışa geçmesi gerekiyor. 2 Aralık’ta bizim su rezervimiz 12 milyon metreküpken, yağışlardan sonra 11 milyon 600 bindeyiz. 1 ay öncesinden daha az suyumuz var.

“Aralık ayında ayda 1 milyon metreküp su tükettik. Baraja 600 bin metreküp su geldi”

Biz Çanakkale olarak her gün 30 bin metreküpün üzerinde su tüketiyoruz. Bizim aylık tüketimimiz 1 milyon metreküp. Baraja gelen su 600 bin metreküp. Aralık ayında tüketilen su ile gelen su birbirini karşılamadı” açıklamasında bulundu.

“Sıkıntılar bizi bekliyor”

Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Kışlık diktiğimiz ürünlerde, bizim şu anda yetişme noktasında bir sıkıntımız yok. Ekili dikili alanlarda, havaların bu şekilde gitmesinden dolayı bir sıkıntı oluşmadı ama gidişat böyle devam ederse sıkıntılar bizi bekliyor. Bu şekilde gitmemesini temenni ediyoruz. Önümüzde sıkıntılı bir yaz ayı üreticiyi bekliyor. Üreticiyi sıkıntılı bekleyen yaz ayı demek tüketiciyi de sıkıntıya düşürecek.

Burada oluşan bu duruma göre bizim önlemlerimizi almamız gerekiyor. Tabiatın vermiş olduğu mesajları iyi okuyup, kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. İsrafın önüne geçilmesi gerekmektedir. Herkes üzerine düşen görevleri yapmalıdır” dedi.

“Vahşi sulamadan vaz geçilmelidir”

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Üretici şu anda tarlada budama faaliyetlerini yürütüyor. Dünyada küresel iklim değişikliği var. Tasarrufa gidilmeli. Bayramiç-Ezine-Kumkale ovasına yansıyacak, Bayramiç Barajı biran önce kapalı sisteme geçmeli. Vahşi sulamadan vaz geçilmelidir. Bilinçsiz su tüketimini acilen bırakmamız gerekmektedir. Her gün bakıyoruz ve Kazdağlarında henüz kar yağışı göremedik” dedi.

“Üretimde verim düştü”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant, “Çok kaygı verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Buğday ekimleri yapıldı ama buğdayın topraktan çıkması, kuraklık nedeniyle tam gerçekleşmedi. Verimde şimdiden düşüklük meydana geldi. Bundan sonra, tabi ki meyvelerin dışında belki sebze ekiminde yasaklamaya gidilecek. Çeltik ekiminde, sınırlamaya gidilecek. Tarım İl Müdürlüğü’nün kurduğu bir ekip çeltik ekimi konusunda çalışmalarda bulunuyor. Herkes yağmur yağar diye bekliyor ama yağmıyor!” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

Zor bir sınav vereceğiz yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku