Ziraat Odaları toplandı Sorunlar masaya yatırıldı

1 yıl önce eklendi 56 defa görüntülendi

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu 7.Toplantısı Yenice’de yapıldı. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Covid-19 salgın sürecinin tarıma olan etkileri değerlendirildi. Üreticinin yaşadığı sorunlar ve alınması gereken önlemler ifade edildi. Sorunlar ve önlemler madde madde kamuoyu ile paylaşıldı.

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu 7.Toplantısı geçtiğimiz gün, Yenice’de yapıldı. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya Başkanlığında, Yenice Ziraat Odası ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Yenice Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Özcan, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Mutlu Yaşar, Eceabat Ziraat Odası Başkanı Özay Kuzu, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Çan Ziraat Odası Başkan Vekili Mustafa Cahit Anıl, Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ceylan, Ezine Ziraat Odası Genel Sekreteri Hamza Turan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bir önceki toplantının değerlendirilmesiyle başlanan toplantı, COVİD 19 virüs pandemi sürecinin tarıma olan etkilerini değerlendirerek, sektörde yaşanan olumsuzlukların tespit edilmesi ve alınacak önlemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Süt fiyatlarındaki son günlerde yaşanan belirsizliğin ve bu konu hakkında atılması gereken adımların altı çizildi. Yarım kalan veya yavaş ilerleyen sulama projelerinin bir an önce bitirilmesinin sulu tarımla buluşmak için bekleyen üreticilerimiz için çok kıymetli olduğu belirtildi. Son zamanlarda önlenemez bir şekilde artış gösteren girdi maliyetleri üreticilerimizin alım güçlerinin düşmesine sebep olduğu tartışılarak alınması gereken tedbirler değerlendirildi.

Alınması gereken önlemler ve sorunlar madde madde kamuoyu ile paylaşıldı. Yaşanan olumsuzluklar maddeleri ile;

“1-Üreticinin kullandığı girdi maliyetlerinin hızlı ve önlenemez şekilde artışa geçmesi, bölge üreticilerimizi 2021 üretim sezonunu için ciddi şekilde tedirgin etmektedir. Pandemi sürecinin başında açıklanan paketlerde tarım ile ilgili bir düzenleme yoktu. Bizim de o tarihte bir beklentimiz yoktu. Ancak bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda üreticilerimiz makine, ekipman ve diğer girdi fiyatlarındaki önlenemeyen bir artışla karşı karşıya kalmıştır. Üreticilerimiz bu artışa mevcut kazançları ile ayak uydurmakta zorluk çekmekte olup üreticilerimizin girdi fiyatlarındaki artışın önüne geçebilmesi için özellikle makine, ekipman alımlarında ve diğer girdilerde ciddi şekilde destek beklentisi, teşvik beklentisi bulunmaktadır.

2-İnek sütü fiyatları bir an önce revize edilmeli; Bakanlık, Süt Birlikleri ve konunun diğer muhatapları elini taşın altına koymalıdır. Artan girdi maliyetleri oranında Ulusal Süt Konseyine durum anlatılarak istişare edilmeli, süt fiyatları revize edilmelidir.

3-Üreticilerin ürettikleri ürünler, üreticinin elinden çıktıktan çok kısa bir süre sonra fiyatların anormal bir şekilde artması, üreticinin artan fiyatlarda aklının kalmasına yol açmakta olup bunun önüne geçilecek adımlar atılmalı, çok kısa bir sürede aracıların bu kadar kazanç elde etmelerinin önüne geçilmeli, oluşan fiyat artışlarını üreticiye nasıl yansıtabiliriz bunun yolları aranmalıdır.

4- Kurak bir sezon geçmesinin ardından sulama suyunda yaşanan sıkıntıların çözülmesi üreticilerimiz için çok kıymetlidir. Üreticinin talepleri kabul edilerek sulama problemi koordineli bir şekilde çözülmelidir. Tesislerin başındaki üreticilerle, sonundaki üreticileri aynı şekilde faydalandırmak su kullanıcısı üreticilerimiz için çok değerlidir. Eğer barajdaki su 100 bin dönüm araziyi sulayacaksa, 120 bin dönüm tarım arazisi nasıl sulanabilir bunun konuşulması, bunun için üreticilerimizle birlikte çalışmalar yapılması ve konunun muhatapları tarafından üzerinde ciddi şekilde çalışılması gerekmektedir.

5-Ziraat Fakültelerinde eğitim gören öğrencilerimizin, üreticilerimizin yanında arazide staj yapmalarının önü mutlaka açılmalıdır. Bu şekilde yapılacak staj; üreticilerimiz içinde, öğrencilerimiz içinde ciddi şekilde faydalı olacaktır” şeklinde ifade edildi.

Tunahan Ünsal

Ziraat Odaları toplandı Sorunlar masaya yatırıldı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku