Yaz meyvelerini tüketirken biraz daha dikkat

1 yıl önce eklendi 60 defa görüntülendi

Meyve şekeri olarak bilinen früktoz glikoza göre daha tatlı bir şekerdir ve iştahı açma etkisi yüksektir.
Beslenme açısından ele alındığında, şekerlerin ister pancar, ister kamış, ister nişastadan üretilmiş olsun, hatta şeker katılmamış doğal yiyeceğin (meyve gibi) içeriğinden gelsin, aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini EFSA (2010-Dietary Reference Values) , WHO (2015-Sugar IntakeforadultsandInfants) , SACN (2015-Carbohydrates & Health) gibi kuruluşlar da paylaşmaktadırlar.
Glikoz açlık hormonunu baskılarken, Fruktozleptini baskılayarak iştahın kabarmasını sağlıyor. Fruktoz karaciğerde metabolize olması için insülin hormonuna ihtiyaç duymuyor ve fruktozlu bir yiyecek yediğinizde insülin miktarı artmıyor, fruktozun büyük kısmı yağ olarak hem karaciğerde hem de kaslarda birikiyor.
Bu nedenle özellikle yaz aylarında meyve ve meyve suları, meyve kompostoları tüketimine çok dikkat edilmeli. İçine şeker ilave edilmeksizin kullanımlarının da içindeki meyve miktarı kadar şeker içerdikleri unutulmamalıdır. Kuru meyve tüketimi tercih edilmemelidir.
Meyve tüketimi tek başını değil beraberinde bir besin ile birlikte olacak şekilde planlanmalıdır.
KARPUZ: İçeriğinin yüzde 90’ı su olan karpuz, C vitamini, likopen ve karotenoid açısından oldukça zengindir. Aşırı tüketilmesi durumunda kan şekerinizi yükseltebilir bu yüzden yerken 1 porsiyondan fazla tüketilmemesi önerilir.
ÜZÜM: C ve K vitamini, folik asit, lif, organik asitler ve antioksidandan zengindir.Yerken çekirdekleri ile birlikte tüketmek antioksidan kapasiteyi arttırır.
ŞEFTALİ: Lif içeriği oldukça yüksek bu yüzden sindirim sistemini çalıştırarak hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücü özelliği vardır.
ERİK: Potasyum, C vitamini ve lif açısından zengin olan eriğin güçlü antioksidan özellikleri vardır. Yüksek lif oranı sayesinde tok tutucu özelliği vardır, sindirime sistemini düzenler. Enerji ve karbonhidrat içeriği düşük olduğu için tercih edilir.
İNCİR: Bol posa, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir. Enerji içeriği yüksektir.
KAVUN: A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlına fayda sağlar. Diyabet hastalarında ve kilo kontrolünde dikkatli kullanılmalıdır.

Haberi Kaynak Sitede Oku