“Yargı Bağımsızlığının Ortadan Kalkmasının Sonucu..”

1 yıl önce eklendi 76 defa görüntülendi

Suç Çetesi Lideri Sedat Peker’in yurt dışına kaçtıktan sonra gündeme getirdiği iddia ve ifşalar, Türkiye’de son 30 yılın faili meçhul cinayetler, uyuşturucu ticareti, rüşvet ve yolsuzlukta mafya, siyaset, devlet ve sermaye iş birliği iddialarını yeniden gündeme getirdi.

 

“YARGI BAĞIMSIZLIĞININ ORTADAN KALKMASININ SONUCU..”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sorunun sistem olduğunu belirterek, “Meclis ve yargı vesayet altında. Böyle durumlarda cumhuriyet savcılarının derhal harekete geçmesi lazım. Meclisin araştırma, soruşturma komisyonları kurması lazım. Hukuk devleti ciddiyeti ile sorunun üzerine gidilmesi lazım” dedi. Düşüncelerini açıkladığı için milletvekilleri hakkında fezleke gönderen, dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen savcıların talimat beklediğini ifade eden Erkek, “Bu yargının bağımsızlığının ortadan kalkmasının bir sonucudur. Bu sistemde kuvvetler ayrılığı olmadıkça mafyaya yaklaşıyorsunuz. Mafya siyasetin desteği olmadan illerde mitingler yapabilir mi? Siyasi parti genel başkanlarını tehdit edebilir mi? Eskortlu araçlarla, korumalarla, çakarlı araçlarla dolaşabilir mi?” diye sordu. Saray iktidarının halktan tamamen koptuğunu, vatandaşın temiz bir toplum istediğini belirten Erkek, yolsuzlukla mücadele sözüyle iktidara gelenlerin yönetiminde hâlâ yolsuzlukla mücadele yasasının, siyasi etik yasasının çıkmadığını söyledi.

 

“YARIN SEÇİM OLACAK GİBİ HAZIRIZ”

Mafya ve devletin iç içe geçtiği ilişkilere karşı muhalefetin ne yapacağı konusunda ise Erkek, “Biz yarın seçim olacak gibi hazırız. İktidara geldiğimizde ilk bir haftada, 6 ayda, bir yılda yapacaklarımız hazır. Son kurultayımızda “ikinci yüzyıl beyannamesi” ile yol haritamızı belirledik. Öncelikle güçlendirilmiş parlamenter sistemi kuracağız. Yeni bir HSK yapısı kuracağız, yargının üzerindeki baskıyı kaldıracağız. Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız” dedi.

Haberi Kaynak Sitede Oku