Vergi kanunlarında değişiklikler TBMM tarafından kabul edildi

9 ay önce eklendi 37 defa görüntülendi

Vergi Usul Kanunu ile kimi kanunlarda değişiklik Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi.
Çanakkale AK Parti Milletvekili Bülent Turan’ın sosyal medya hesabında duyurduğu değişiklikler, vergi mükelleflerini, küçük esnafı, tarımsal destek alan çiftçileri ve sosyal medya içerik üreticini kapsıyor. TBMM’de kabul edilen ve 193 sayılı Gelir Vergisi kanunda yapılan değişiklere göre; vergiye uyumlu mükelleflere yapılan vergi indirimi uygulamasında yararlanma koşulu olan tarhiyat yapılmaması kuralı değiştirilerek, kesinleşen tarhiyat olmaması şekline dönüştürüldü. Buna göre vergi indirimi uygulamasında tarhiyat hali kesinleşmedikçe vergi indirimi etkilenmeyecek.
Bir diğer yasa değişikliğine göre; sayısı 835 bin olarak belirlenen küçük esnafın yıllık beyanname vermemeleri sağlanarak, gelir vergisi muafiyeti getirildi. Ayrıca yasanın öteki maddelerinde bulunan beyan, vergi hesabı ile verginin ödenmesine ilişkin hükümlerde de değişikliğe gidildi.
SOSYAL İÇERİK ÜRETİCİLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ DEĞİŞTİRİLDİ
Yasa değişimine göre sosyal medya mecralarında içerik üretenler ile mobil cihazlarda içerik geliştirenlerin, buralardan elde ettikleri gelirin belli bir kısmı istisna sayılacak ve hasılatları üstünden tevkif suretiyle vergilendirme sağlanacak. Yasa değişikliğinin sebebi olarak, sosyal medyalardaki faaliyetlerin yaygınlığı ile bütün yaş gruplarından yürütülebilmesinin, vergilendirmede basitliğe gidilmesini gerektirmesi şeklinde açıklandı.
TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİNDE VERGİ KESİNTİSİ YOK
Son olarak yasanın çiftçilere verilen destek ödemelerinin usulleriyle alakalı kısımlarında değişikliğe gidildi. Yasa değişikliğine göre, destek ödemeleri istisna sayılacak, tevkifat yoluyla da vergilendirilmemesi garanti altına alınacak. Üstelik doğrudan gelir desteğiyle alternatif ürün ödemelerinin farklı oranlarda tevkifata tabii tutulmalarını sağlayan 94’üncü madde de kaldırıldı.

Haberi Kaynak Sitede Oku