Veresiye defterleri kabardı: “Çok mağduruz” (videolu haber)

5 ay önce eklendi 14 defa görüntülendi
https://www.canakkalekalem.com/wp-content/uploads/2022/01/WhatsApp-Video-2022-01-20-at-13.57.11.mp4

Enflasyon artışı ve hayat pahalılığı sebebiyle vatandaşlar temel ihtiyaçları için veresiyeye yönelirken, esnafın da veresiye defterleri kabardı. Esnaf veresiye defterleri dolayısıyla çok mağdur olduklarını belirtti.
Hayat pahalılığı ve enflasyon artışı sebebiyle vatandaşların veresiye yönelmesi, esnafların defterlerini kabarttı. Pek çok esnaf veresiye yöntemi uygulamamaya gayret gösterenler, vatandaşları kıramayanlar ise zor durumda olduklarını belirtti. Söz konusu esnaflardan biri olan Şanslı Patiler Petshop’unun sahibi Sinan Eren mama fiyatlarına gelen zamların kendilerini zorladıklarını belirterek, “Çok zor. Hiç istemedik aslında. Bir de artışlar hep üst üste geldi. İnşallah ona bir çözüm bulurlar. Bu saatten sonra indirim yapacaklarını zannetmiyorum ama en azından sabit kalır umarım. Ama bizim tepkimiz çok. Bizim gibi bu sektörde çalışan arkadaşların hepsi mağdur. Bir de mamaların fiyatları durmadan yükseliyor. Veresiye defterleri konusunda çok mağduruz. Hep veresiye istiyorlar, biz de veriyoruz. Verdikten sonra da gelmeyenler de çok oluyor. İnsanlardan istemek de çok sıkıntılı bir durum. Ama fiyat artışları yükseldikçe insanlar bu sefer veresiye istemeye başladı. Sürecin kendisi de çok sıkıntılı zaten. İnsanlar mama fiyatlarındaki artıştan sonra çok zor durumda kaldı. Umarım yavaş yavaş düzelir, bir yere oturur diye bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

BUNLARIN HEPSİNİN SEBEBİ EKONOMİK ZORLUK
Efe Çay Ocağını işleten Kaya İşçan ise veresiye dolayısıyla zor durumda olduklarını söyleyerek, “Veresiye defterimiz tabii ki var. Çay, kahve içenler ya da marka alanlar, onları ödemekte zorlananlar var. Vatandaş bir kısmını veriyor da bir kısmını daha sonraki haftaya öderiz deyip de zorlananlar çok oluyor. Veresiye her yerde var. Zincir marketler hariç. Bir tane arkadaşım bakkalcılık yapıyordu. Yazıhanede çalışırken bakkal açtı, kapattı. Çünkü veresiyeler kabardı. 20 bin lira alacağı olduğunu söyledi. Veresiye vermesi yüzünden defter kabarınca, toptancıya, peynirciye, zeytinciye, pirinççiye çok borçlandı. Onları cebinden ödemek zorunda kaldı. Bunların hepsinin sebebi ekonomik zorluk. Görülüyor zaten.” dedi.

YAKLAŞIK 4 BİN TL ALACAĞIM VAR
Market ve fastfood işletmesi sahibi bir esnafsa, “Kimse de para olmadığı için herkes yazdırmak istiyor. Bütün defterlerimiz dolu. İnsanlar borçlarını ara ara ödüyorlar. Nereden baksanız etraftan alacağım yaklaşık 4 bin lira para var. Ne zaman toplayabilirim bilmiyorum.” İfadelerini kullandı.
Seda Gökdemir

Haberi Kaynak Sitede Oku