Uz ve İskenderoğlu’nun davası ertelendi (videolu haber)

1 yıl önce eklendi 38 defa görüntülendi
https://www.canakkalekalem.com/wp-content/uploads/2021/01/Uz-ve-İskenderoğlu’nun-davası-ertelendi.mp4

AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde Millet İttifakı Lâpseki Belediye Başkan adayı Gani Mehmet Ekim ve seçmenine “HDP’li, Apo bayrağı asacaklar” ifadeleri kullanmıştı. İskenderoğlu’na en ağır tepkiyi gösteren isim ise GİK Üyesi İYİ Partili Rıdvan Uz olmuştu. Rıdvan Uz sosyal medyada yaptığı paylaşımda; “Hadi oradan ç.şli diyesim var da neyse..” ifadelerini kullanmıştı. İskenderoğlu’nun açtığı davanın dün saat 10.00’da üçüncü duruşması gerçekleşti.


BİZ KAZANIRSAK TÜRK BAYRAĞI, ONLAR KAZANIRSA APO BAYRAĞI
AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala CHP ve İYİ Partinin ortak adayı ve ortak adayı Gani Mehmet Ekim ve oy verecek seçmene Jülide İskenderoğlu şu ifadelerini kullanmıştı; “HDP’nin burada Lapseki’de adayı var mı? Yok. Biz çıkarsak, Eyüp Yılmaz o gece belediye başkanı olursa hepimiz Türk Bayrağı ile çıkacağız bugün olduğu gibi. Diğer parti kazanırsa HDP’liler Apo bayrağı ile mi çıkacak? Yakışır mı Lâpseki’ye Apo bayrağı ile çıkmak?” Bu açıklama İYİ Partili ve CHP’li siyasetçilerden büyük tepki görmüştü.
İskenderoğlu’nun açıklamasının ardından GİK Üyesi Rıdvan Uz sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulunmuştu, “AK Parti Çanakkale Vekili Jülide İskenderoğlu Lapseki mitinginde biz kazanırsak Türk bayrağı ile çıkacağız. İYİ Parti kazanırsa APO bayrağı ile çıkacak diyor. Hadi oradan çişli diyesim var da neyse, millet bu nefret diline dur diyecek. Bu hanımefendi de yüce adalete hesap verecek.

Türk hafızası bunu asla unutmaz”
Bu açıklama üzerine İskenderoğlu Rıdvan Uz’u mahkemeye verdi ve dün de davanın üçüncü duruşması gerçekleşti. Uz’a İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Mehmet Tolga Akalın, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enes Kaplan ve CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural ve çok sayıda partili geldi.
“BÖYLE BİR DAVA YOK”
Saat 10.00’da başlayan duruşma 11.30 sularında sona erdi. Dava sonrası açıklamalarda bulunan Rıdvan Uz şunları söyledi, “Jülide İskenderoğlu’nun şikâyetçi olduğu İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ise şu açıklamalarda bulundu; “Bu Çanakkale’de bir ilktir. Çanakkale’nin seçim tarihinde eskiye doğru baktığımızda böyle bir dava yok. Rakip siyasi partilerden bir siyasetçi ile bir milletvekilinin, Çanakkalelilerin oyları ile seçilmiş ancak yurtdışında gelen oylarla vekilliği düşmüş bir milletvekili adayı hakkında dava açıyor. Bu Çanakkale’de bir ilk oluyor. Bir siyasetçinin bir masa başında oturup sorunları çözemeyişinin getirdiği nokta diye düşünüyorum. Daha önce böyle bir davaya şahitlik yapmadı Çanakkale. Bununla ilgili olarak hem İYİ Parti hem de Millet İttifakı adayı hakkında “Apo bayrağı ile çıkılması, terörle yol yürüyen” gibi suçlayıcı ifadeler bulunmasına rağmen; bizler bunu seçim atmosferine, bu ifadeleri inanarak söylemediğini düşünerek suç duyurusu olmamasına rağmen; bizim de söylediğimizin geneline bakıldığında bir hakaret kastı olmadığı görülecektir. Kendisini deneyimsiz bir siyasetçi manasına gelebilecek ölçüde uyarı ifadeleri kullandık. Bunları mahkemeye taşıdı. Bunun sonucunu hep birlikte göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku