Uçurtma şenliği iptal edildi

1 yıl önce eklendi 95 defa görüntülendi

Nazım Hikmet Kültür Derneği tarafından geleneksel olarak 2014’den beri yapılan ‘Berkin Elvan Uçurtma Şenliği’ bu yıl salgın nedeni ile gerçekleşmeyecek.

Çanakkale Nazım Hikmet Kültür Derneği’nin yaptığı konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi.  “Haziran direnişinde yitirdiğimiz Berkin Elvan’ı anmak için 2014 yılından beri her 23 Nisan’da düzenlediğimiz ve geleneksel hale gelen 7. Berkin Elvan Uçurtma Şenliği’mizi bu yıl covid-19 salgını nedeniyle gerçekleştiremiyoruz. Salgın nedeniyle 20 yaş altında olanların sokağa çıkması yasaklamışken, sömürü düzeninde çocuk işçiler özel izinle calıştırılmaya devam ediyor. Sömürü çarkı en çok çocuklarımızın geleceğini yok ediyor, çocuk yaşta çalıştırılmaya mahkum ediyor.

“GELECEK YIL DEVAM EDECEĞİZ”

“Çocuklarımızın yeri oyun bahçeleri, parklar, okullarıdır. Tezgahlara, atölyelere, tarlalara çalışmaya gönderilmek değildir. Pandemi ile mücadelede kapitalist ülkelerin başarısızlığı ise kamuculuğa, planlamaya ihtiyaç olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sömürünün ortadan kalktığı, insanca yaşayacağımız bir düzen ise ancak sosyalizmle mümkündür.  Berkin Elvan’ı anarken çocuklarımız için Uçurtmalarımız umut olacak,  bu düzen değişmeli demeye devam edeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz. Tezgahlarda, atölyelerde, tarlalarda çocuklarımızın sömürülmediği, geleceğe umutla baktığı bir dünyayı hep birlikte kurabilmek için geleneksel hale gelen uçurtma şenliğimizi gelecek yıl düzenlemeye devam edeceğiz.”

Esra ÇanlıHaberi Kaynak Sitede Oku