Türkiye’deki ilk tesis Çanakkale’de

1 yıl önce eklendi 103 defa görüntülendi

Türkiye’de bir ilk olan Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemli (İFAS), Güzelyalı-Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi tamamlanarak, işletmeye alındı. Tesiste dün bilgilendirme toplantısı düzenlendi ve tesis kamuoyuna tanıtıldı. Klasik Atık Su Arıtma tesislerinden farklı olan ve bir sera bahçesini andıran alan oldukça dikkat çekti. Tesis ile ilgili bilgilendirmede bulunan Atık Su Arıtma Tesisi sorumlusu ve Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol, İFAS tasarımı olarak bu kapasitede Türkiye’deki ilk tesisin bu olduğunu belirtti.

Çanakkale Belediyesinin hem çevreci hem de Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi (IFAS) tasarımı olarak bu kapasitede Türkiye’de bir ilk olan yatırımı Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanarak, işletmeye alındı. Tesiste dün saat 11.00’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Balıkesir’in Kepsut İlçesi’nin Belediye Başkanı İsmail Cankul, İller Bankası Bursa Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Pektaş, BASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünden yetkililer, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Belediye personeli ve basın mensupları katıldı.

 “Tesis için İFAS sistemi seçildi”
Etkinlikte ilk olarak, tesise ilişkin bilgi veren Çanakkale Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol şöyle konuştu;“Yeni tesisimiz, turizm ve tarih odaklı yerleşim bölgesine hizmet edecek.Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan 7 farklı proses içinden en iyi puanlamaya sahip, bölgenin koşullarına en uygun ve önceliklerimizi karşılayan yeni bir sistem olan İFAS sistemi seçildi.

“Atıksu arıtma tesisinden ziyade sera bahçesini andırıyor”
İFAS arıtım sistemi, Çanakkale Merkez tesisimizdeki klasik aktif çamur sistemine göre daha çok biyokütle içeren bir prosestir. Bu sistemde de bakterilerden yararlanıyoruz. Havalandırma havuzu içerisine entegre edilen sabit filmler var. Tasarım adını da buradan alıyor. Bakteriler, bu filmler sayesinde hem askıda hem tutunarak büyüyor. Böylece dar alanda daha çok su arıtılıyor, daha az oksijen harcanıyor ve daha az çamur çıkıyor. Ayrıca havalandırma havuzlarının üzeri bir sera gibi camla kaplı olarak tasarlandı. Arıtım yapılan bu havuzların üzerinde yeşil bitkiler büyüyor. Böylece ortam, Güzelyalı’ya ve turistik özelliklerine yakışır biçimde atıksu arıtma tesisinden çok sera içinde bir bahçeyi andırıyor.”

“AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a teşekkür ediyorum”
Tesis ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Burada İller Bankasına teşekkür etmek istiyorum. İller Bankası ilk defa böyle bir yatırıma finansman sağladı. Onlar projelendirme yapmaktan çekindi, siz yapın dediler. Sağ olsunlar bize güvendiler ve bu yapıyı İller Bankası kredisi ile bitirdik. Bu süreçte Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a da teşekkür ediyorum. Tıkandığımız noktada bize yardımı oldu.

“Tesis ileriye dönük beklentileri karşılayacak şekilde yapıldı”
Bu tesiste biyomedyalar ile daha fazla bakteri üretebiliyoruz. Daha fazla bakteri üretimi demek, daha iyi arıtma ve çıktı demek. Bu nedenle bu teknolojiyi değerli buluyoruz. Tesisimizin kapasitesi Güzelyalı ve Dardanos’a göre ayarlandı. Aynı zamanda ileriye dönük beklenen kapasite artışını da karşılayabilecek bir şekilde tesisimizi yaptık” dedi.

 Tunahan ÜnsalHaberi Kaynak Sitede Oku