"Türkiye'de Sivil Darbe Oldu"

1 yıl önce eklendi 137 defa görüntülendi

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi üzerine CHP'den sert tepki geldi. CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Berberoğlu'nun dosyasının halen kovuşturulduğunu, dava sonucu beklenmeden dokulmazlığının kaldırılmasını Sivil Darbe olarak nitelendirdi. Erkek TBMM'de yaptığı konuşmada; "Bugün, maalesef, demokrasiye ve millî idareye bir kumpas kuruldu. Bunu siyaseten söylemiyorum, büyük bir samimiyetle söylüyorum. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, atanmış bir makam, Meclis Başkanlığına böyle bir müzekkere gönderebilir mi? Meclis Başkanlığına yani yasama organının Başkanlığına yani millî iradenin tecelli ettiği yerin Başkanlığına müzekkere gönderirken bari Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı göndersin, yürütmenin başı olarak. Yürütme, bugün, ülkemizde yalnızca yargıyı değil yasamayı da tahakküm altına almış durumda maalesef" dedi.

 

KOVUŞTURMA DEVAM EDERKEN DOKUNULMAZLIK KALDIRILIR MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasanın 83.maddesini hatırlattığı konuşmasında; "Anayasa'nın 83'üncü maddesinin dördüncü fıkrasını lütfen herkes okusun, lütfen. Ne diyor? Tekrar seçilen milletvekili hakkında kovuşturma yani dava yargılama dokunulmazlığı kaldırılmadan devam edemez. Çok açık değil mi? Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, 24 Haziran 2018'de seçildiğinde dosyası Yargıtay'daydı yani kovuşturma devam ediyordu. Dokunulmazlığı kaldırıldı mı? Bu yüce Genel Kurul onun dokunulmazlığını kaldırdı mı? Hayır, kaldırmadı. Nasıl devam etti dava, nasıl onandı" sorusunu yöneltti.

 

"HAK İHLALİ TESPİT EDİLİRSE, NE YAPACAKSINIZ"

Muharrem Erkek konuşmasının devamında; "Enis Berberoğlu ne yaptı? Anayasa Mahkemesine gitti. "Hak ihlali var, Anayasa ihlali var." dedi. Şimdi bir hukukçu olarak, bir milletvekili olarak, bir vatandaş olarak vicdanlarınıza soruyorum ve büyük bir samimiyetle soruyorum: Milletvekilliğini düşürdünüz, yarın cezaevine girecek. Anayasa Mahkemesi yarın hak ihlali tespit ederse ne yapacaksınız? Ne yapacaksınız? Lütfen biri çıkıp açıklasın. Sayın Grup Başkan Vekili, çıkın açıklayın. Anayasa Mahkemesi yarın o dosyada hak ihlali tespit ederse, adil yargılanmadı derse, delil yoktu derse ne yapacaksınız? Niye beklemiyorsunuz Anayasa Mahkemesi kararını? Neden" tepkisini gösterdi.

 

"HUKUK DEVLETİNİ YOK ETMEK SİVİL DARBEDİR"

Yaşanan sürecin Anayasa'ya aykırılığına dikkat çeken Erkek; "Anayasa Komisyonunda tartışırken Sayın Şentop ne demişti? O zaman ben Komisyon üyesiydim, Sayın Şentop Başkandı, ne demişti? "Bir milletvekili yeniden seçilirse bu yüce Genel Kurul dokunulmazlığını kaldırmadığı sürece davası devam edemez." demişti. Ne oldu? Ne oldu? Ne oldu biliyor musunuz? Türkiye'de sivil darbe oldu. Demokrasiyi yok etmek, kuvvetler ayrılığını yok etmek, hukuk devletini yok etmek sivil darbedir" dedi.

 

"YÜRÜTMENİN TALİMATIYLA HAREKET ETTİĞİNİZ İÇİN MUTLU MUSUNUZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı; "Maalesef, siz ne yaptınız biliyor musunuz? Egemenliği şahsileştirdiniz, egemenlik şahsileşti. Türkiye Cumhuriyeti devleti yeniden bir şahıs devletine dönüştü, mutlakıyete büyük bir geri adım attınız. Saray düzeni ve maalesef şahıs devleti adaletsizlikleri büyütüyor. Ama hiç kimse endişe etmesin, Türkiye'de demokrasiye, hukuka inanan herkes, milyonlar birleşecek ve biz bu memlekette tüm adaletsizlikleri adaletle ortadan kaldıracağız, adaletle. Milletvekilleri bedel ödeyebilir, cezaevine gidebilir ama siz bu hukuksuzlukları, adaletsizlikleri büyüttükçe... Halkın ekmeğidir adalet. İşte işsizliği, yoksulluğu, sefaleti de büyütüyorsunuz. Sizin bu hatalarınınız, adaletsizliklerinizin bedelini gariban ödüyor, millet ödüyor. Bugün, demokrasiye kurduğunuz kumpas için mutlu musunuz? Yürütmenin talimatıyla hakaret ettiğiniz için mutlu musunuz?"

Haberi Kaynak Sitede Oku