Tavaklı Yangınında Sabotaj İddiası

1 yıl önce eklendi 57 defa görüntülendi

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Tavaklı köyünde gece saat 21.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangın çıktı. Tavaklı İskelesi ile Tavaklı köyü arasındaki ormanlık arazi içerisinde duman ve alevleri gören vatandaşlar durumu ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattına bildirdi.

 

Yangına ilk müdahaleyi köylüler yaptı. Daha sonra yangının çıktığı alana çok sayıda Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler sevk edildi. Ekipler, kısa sürede yangını kontrol altına aldı. Yangına müdahale eden arazözlerden bir tanesi devrildi. Kazada yaralanan olmadı.

 

SABOTAJ İDDİASI
Kısa sürede kontrol altına alınan orman yangınında yaklaşık 10 dönüm çamlık arazi zarar gördü. Yangının orman içerisinde doğrudan çıktığını ifade eden Tavaklı Köyü Muhtarı Ender Şengül, “Yangının kontrol altına alındı. Herhangi bir sıkıntı yok. Yangın, çamlığın ortasından ateşlenmiş. Sabotaj olarak görülüyor. Başka türlü olmasının imkanı yok. Yol kenarından değil, çamlığın ortasından ateşlenmiş. Köy halkıyla birlikte ilk müdahaleyi yaptık” dedi.

 

Yangının çıktığı alana Çanakkale Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ve Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu de gelerek çalışmaları yerinde inceledi. Çam ağaçlarının yer aldığı orman arazisinde soğutma çalışmaları sürüyor.

 

ÜLGÜR GÖKHAN MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ
Ezine Tavaklı’da çıkan yangın Çanakkale Belediye meclis gündemine de geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Ben yine orada çalışan ekipler insanlar halk belediye başkanlarına tekrardan geçmiş olsun dikeklerimizi bildirmek istiyorum. Bizde tabi Çanakkale'de teyakkuz halindeyiz. Dün gece Tavaklı’da bir yangın başlangıcı oldu. Ezine belediye başkanı ile görüştüm geçmiş olsun diye aradım. Maalesef şüpheleri bir kundaklama olduğu yani şüphe o hatta jandarmanın araştırdığını şey yapıyor. Çünkü olmadık yerde yerleşim alanında değil yolun bilmem ne kadar içerisinde bir piknik alanı değil, onlara da geçmiş olsun dikellerimizi ilettik” dedi.

 

Haberi Kaynak Sitede Oku