“Tapu İşlem Masraflarında Artışlar Yaşanacak”

1 yıl önce eklendi 36 defa görüntülendi

2021 yılında tapu masraflarında gerek emlak vergisi değerlerindeki artış gerekse döner sermaye işletmesi tarifesindeki değişiklikler nedeni ile tapu işlem masraflarında artışlar yaşanacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gelibolu Emlakçılar Derneği Başkanı Şenol Çorbacı, “Döner sermaye hizmet bedeli yeni yıl itibarı ile 157 TL’den 171,25 TL’ye yükseldi. Bu bedel satıştan, ipoteğe tüm tapu işlemlerini etkiliyor. Ayrıca 2021 yılında emlak vergisi yüzde 4.55 artışla uygulanacak. Bu da tapu işlemlerinin masraflarını artırmış olacak” dedi.

Tapu işleminin yapıldığı ilçelerin yöresel katsayıların önemine dikkat çeken Çorbacı, “Tarife cetvelindeki yöresel katsayılar; il ve ilçelerin coğrafi ve ekonomik durumu, nüfusu, gelişmişlik seviyesi, işlem hacmi ve taşınmazların değeri dikkate alınmak suretiyle Bakanlıkça 0,30-3,00 arasında belirlenmiş durumda. Örneğin İstanbul’da tüm ilçeler için yöresel katsayı 2.5 kat olarak uygulanıyor. 2020 yılında 314,00 TL olan satıştaki döner sermaye bedeli 2021 yılında 342,50 TL olarak tahsil edilecek” ifadelerine yer verdi.

Döner sermaye bedelinin işlem türlerine göre farklı alındığını da ifade eden Şenol Çorbacı, “Tek işlemde hem taşınmazın satışı hem de ipotek tesisi yapıldığında iki adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Yetki alanı dışında yapılan işlemler için ise döner sermaye hizmet bedeli yöresel katsayısı daha yüksek olan müdürlüğün döner sermaye hizmet bedelinin gene 2 (iki) katı oranında tahsil ediliyor. Yurt dışından tapu işlemi yapılması halinde, yurt dışı yöresel katsayı esas alınarak işlem için belirlenen döner sermaye hizmet bedelinin dört katı tahsil ediliyor” diye konuştu.

Haber: Elçin YÜZÜAK

Haberi Kaynak Sitede Oku