“Son 5 ayın en yüksek seviyesi”

3 ay önce eklendi 122 defa görüntülendi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mayıs ayı SAMEKS verileri açıklandı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu Mayıs Ayı SAMEKS verilerini değerlendirdi.

MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, Mayıs 2022 SAMEKS verileri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Başkan Mutlu yapmış olduğu değerlendirmede, “Önceki aya göre 4,0 puan birden artış kaydederek 57,4 seviyesine yükselen hizmet sektörü SAMEKS endeksi bu gelişmede belirleyici rol oynarken, önceki aya göre 0,7 puan artış kaydederek 55,0 seviyesine yükselen sanayi sektörü SAMEKS endeksi de pozitif görünümünü sürdürmüştür.

Ekonomik aktivitedeki canlılığın sürdüğüne işaret etmiştir”

Bu dönemde hizmet sektörüne yönelik girdi alımlarının hızlı bir şekilde artmasıyla iş hacminin belirgin bir şekilde hareketlilik kazandığı gözlenmektedir. Sanayi sektöründe ise yeni siparişler ve girdi alımlarının referans değer üzerindeki seyri, önceki aya göre artış hızı düşmüş olsa da üretimi pozitifte tutmayı sürdürmüştür. Söz konusu gelişmeler neticesinde 56,3 seviyesinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS bileşik endeksi, üst üste 5’inci ayında da 50 referans değerinin üzerinde yer almış ve ekonomik aktivitedeki canlılığın sürdüğüne işaret etmiştir.

Pozitif görünümün belirleyicisi olmuştur”

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 55,0 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde girdi alımlarının önceki aya göre 15,5 puan birden artarak 73,7 seviyesine yükselmesi, sektör genelinde gözlenen pozitif görünümün belirleyicisi olmuştur. Mayıs ayına ilişkin yeni siparişler ise önceki aya göre 2,0 puan ivme kaybederek 50,4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Sanayi sektörü endeksi son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır”

Yeni siparişlerin artış hızının düşmesiyle sanayi sektörüne yönelik üretim alt endeksi de önceki aya göre 2,6 puan azalmış, buna karşın 50,1 puanla referans değeri üzerindeki seyrine devam ederek olumlu bir görünüm arz etmiştir. Yeni siparişlerdeki seyrin girdi alımlarındaki artışın gerisinde kalmasıyla nihai mal stoku artış kaydetmiş, önceki aya göre 1,2 puan artış kaydeden söz konusu alt endeks 50,9 seviyesine yükselmiştir. 56,3 puan seviyesinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise firmaların mal ve hizmet tedarikinde olumlu görünümün sürdüğüne işaret etmiştir. Sektördeki genel olumlu görünüme paralel olarak emek talebi artışa devam etmiş, önceki aya göre 0,6 puan artış kaydeden istihdam alt endeksi 53,3 puana yükselmiştir. Böylece 50 referans değeri üzerindeki seyrini üst üste 10’uncu ayına taşıyan Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 55,0 puanla son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2022 Mayıs ayında önceki aya göre 4,0 puan artarak 57,4 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde sektöre ilişkin girdi alımları 6,6 puanlık artışla 78,9 seviyesine yükselmiş ve güçlü seyrini Mayıs ayında da sürdürmüştür. Girdi alımlarının hızlanmasına paralel olarak, önceki aya göre 3,0 puan artış kaydeden iş hacmi alt endeksi 54,0 seviyesine yükselmiş ve pozitif bir görüntü sunmuştur. Nihai mal stoku alt endeksi önceki aya göre 1,2 puan artış kaydetmesine karşın 45,7 puanla referans değerin altındaki seyrini sürdürürken, geçtiğimiz ay referans değerin altına gerileyen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise 53,1 puana yükselerek yeniden olumlu bir görüntü sunmuştur. Sektör genelindeki pozitif gelişmeler neticesinde istihdam alt endeksi de önceki aya göre 4,0 puan artarak 51,7 seviyesine yükselmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde 57,4 seviyesine yükselen Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi referans değer üzerindeki seyrine devam etmiş ve sektörün geneline yönelik olumlu işaretler sunmuştur” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

“Son 5 ayın en yüksek seviyesi” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku