Sistem hekimleri bezdirdi

1 yıl önce eklendi 55 defa görüntülendi

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde de haklarını alamadıkları ve üzerlerindeki baskının artması gerekçeleriyle hekim istifalarının sayısı son derece artmış durumda. Çünkü hastalar erken tarihlere randevu alamıyorlar ve randevu süresinin kısalması için hekimlerden daha fazla hasta bakmaları isteniyor. Hekim istifaları ile ilgili olarak açıklama yapan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy istifaların gerekçelerini sıraladı ve çözümü konusunda hekimlerin beklentilerini aktardı.

Başkan Güleda Erensoy şunları söyledi; “Tüm Türkiye’de şuanda yaşanmakta olan istifalar ve genel olarak yeni mezun hekimlerin yurtdışına göçü çok artmış durumda Çanakkale’de bundan payını aldı. Birçok branşta hekimimiz muayenehane açmak üzere devlet hastanesinden istifa ettiler ya da özel hastanesine geçtiler. Bunun sebebi hekimlerin genel olarak devlet hastanelerindeki mutsuzluklarıdır. Devlet hastanelerinde yaşadıkları hakkını alamama ve üzerlerindeki baskının artması gibi durumlardır. Bu nedenle hekimlerimiz Çanakkale’de de ayrılıyorlar devlet hastanelerinden.

‘Çok büyük hatalara yol açarsınız’

Sağlık Bakanlığı’nın öncelikle yeni mezun hekimlerin yurtdışına göçünü engelleyecek yeni programlar geliştirmesi gerekiyor. Aynı zamanda devlet hastanelerindeki ve özel hastanelerdeki hekimlerin istifasına engel olacak yeni hak kazanımlarını sağlaması gerekiyor. Hekimler döner sermayeden bağımsız maaş artışı talep ediyorlar, hekimler yıpranma payı talep ediyorlar, Covid hastalığının meslek hastalığı olmasını talep ediyorlar ve hekim özerkliğinin mümkün olduğu kadar idareciler tarafından korunmasını talep ediyorlar. Hekim özerkliği nedir? 5 dakikada bir zorlamayla hekimlere hasta baktıramazsınız. Baktırdığınızda çok büyük hatalara yol açarsınız.

‘Hastalar 15 gün sonrasına randevu alabiliyor’

Bu 5 dakikada bir muayene zorunluluğunun şöyle bir parçası da var. Biliyorsunuz biz bunu Sağlık Müdürümüzle de Başhekimle de görüşüyoruz. Bize söyledikleri şey şu; hastalarımız ancak 15 gün sonrasına randevu alabiliyor. Bu yüzden sizlerin daha çok hasta bakmasını talep ediyoruz diyorlar. Üzerimizde böyle bir baskı var diyorlar.

‘Aile hekimi sayısını arttırmak zorundayız’

Türkiye’de şu anda bu randevularda bu kadar sıkıntı yaşanıyorsa bunun sebebi sağlık sisteminin aile hekimliği basamağında tıkanmış olmasıdır. Çünkü devlet hastaneleri bu kadar talebi karşılayamazlar. Bu talep de doğru bir talep değildir. Basamaklı sağlık sistemi dünyanın her yerinde uygulanıyor. Ama Türkiye’de şu anda aile hekimlerine bağlı hasta sayısı 3 bin 4 bin civarında. Bu sayıyla aile hekimlerinin de hastaları ilk olarak görüp sonra devlet hastanelerine sevk etmeleri imkânsız görünüyor. Yani aile hekimi sayısını arttırmak zorundayız. Yeni aile sağlığı merkezleri açmak zorundayız. Basamaklı sağlık sistemini Türkiye’de kurmak zorundayız.

İkinci basamak olan hastanelerimizi ilk şikâyetimizi ilettiğimiz yer olarak kullanırsak gerçekten ciddi sağlık problemi olan hastalarımız arada kaynayacaklar. Gerçek sağlık hizmetine onlar ulaşamayacaklar” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel

Sistem hekimleri bezdirdi yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku