‘Şimdi doğa zamanı!’

1 yıl önce eklendi 97 defa görüntülendi

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, İda Dayanışma Derneği ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Adalet Heykeli önünde bir araya gelerek, “Şimdi doğa zamanı” dedi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile dün Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, İda Dayanışma Derneği ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu Adalet Heykeli önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Çevrenin, doğanın, ormanların ve tüm canlı yaşamının korunması için farkındalık yaratmayı, yaşanabilir bir çevrenin ve sağlıklı bir doğal yaşamın önemini vurgulamayı amaçlayan ‘Dünya Çevre Günü’nde Dünya’nın hemen her ülke, bölge ve kıtasında olduğu gibi Türkiye’de de çevresel yıkım ve doğanın tahribi, talanı acımasızca hızla sürmektedir. Türkiye’nin büyük bölümünde tüm yaşam alanları, ekosistemler, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik yaşam ortamlarındaki canlılığın ve ekolojik ilişkilerin sürmesini sağlayan yaşam birlikleri, maden, enerji, havalimanı, abartılmış oto yollar ve inşaatlar gibi yıkım projeleri ile sermayenin bitmeyen açlığına feda edilmektedir. Çanakkale’deki Saros RES Projesi’ne Çanakkale İl Genel Meclisi Encümeni tarafından ‘kaçak inşaat’ çalışması yapmaktan ceza kesildi. Ancak aynı İl Genel Meclisi üyeleri projeye ilişkin daha ince iki kez reddedilmiş olan Çevre düzeni planlarını kabul etti. Gerçekte, Saros RES Projesi yapı şirketi kaçak inşaat çalışmalarının dışında, mevcut orman yollarını birçok yerde ormana doğrudan zarar verecek şekilde açmış ve genişletmiştir. Şirket inşaat ve yol yapım ya da genişletme çalışmaları sırasında; daha önce yolu olmayan ya da olsa bile dar ya da yetersiz olan yerlerde, özellikle tepe ve sırtlara rüzgâr türbini taşınması için kullanılmak üzere yapılan yolların, dere yatakları ve vadilerden geçen bölümlerinde yüksek yol dolguları oluşturmuştur”
COVID-19 PANDEMİSİ, İNSAN ETKİSİ VE SONUÇLARI
Açıklamanın devamında ise, “COVID-19 salgınının başlaması ve yayılmasında, insanın doğaya müdahalesinin, örneğin, küresel, bölgesel ve ülkesel ölçeklerde, hava, su ve toprağın kirlenmesi, ormanların ve diğer ekosistemlerin azalması ve yok edilmesi, habitat ve yaşam birliklerinin azalması ve yok edilmesi, biyo-çeşitliliğin azalması ve çok sayıda türün yok olması, sınırlar ötesi hava kirliliği ve iklim değişikliğinin önemli ve inkâr edilemez bir rolü vardır. Alamos Gold’un Kirazlı Balabandaki -Çanakkale kentinin biricik içme su kaynağı ve ekolojik yaşam alanları için birinci dereceden tehdit oluşturan- kirli yıkım projesi varlığını sürdürüyor… Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin (Çanakkale İli, Merkez İlçesi Serçiler ve Terziler Köyü çevresi), Sarı Çay ile doğrudan bağlantılı ve Atikhisar Barajı koruma havzası içinde kalan bir altın-gümüş madeni projesi sırasını bekliyor… ve daha niceleri… Bu yüzden; yeniden, bir kez daha ve daha fazla, Yerküre, insan ve doğa! Şimdi İnsan ve Yerküre için daha iyi bir gelecek kurmanın tam zamanı, “Şimdi Doğa Zamanıdır!” ifadeleri yer aldı.

Haberi Kaynak Sitede Oku