Sıfır şeker değl yeterli şeker tüket

10 ay önce eklendi 23 defa görüntülendi

Günlük şeker tüketiminizi değerlendirmeniz için önce beyaz şeker ve tatlı dışındaki şeker kaynaklarını iyi tanıyor olmalısınız.
Süt ve ürünlerinden süt laktoz, meyvelerden, bal, pekmez ve kök sebzelerden (yer elması, soğan, kuşkonmaz, sarımsak vb) glikoz ve früktoz vücuda alınır.
Şeker içeren bir yiyeceğin ne kadar şeker içerdiği kadar ,vitamin-mineral, antioksidan ve diyet lifi açısından zenginliği de o yiyeceğin kan şekeri üzerine etkisinin değişmesine neden olur.
Sak karbonhidrat kaynaklarını kısıtlarken ,vücudun ihtiyacı olan şekeri komplex karbonhidrat kaynaklarından temin etmek doğru olandır.
Gazlı içeceklerin, çoğu tatlı çeşitlerinin ve konsantre meyve sularının şeker içerikleri birçok yiyeceğe göre daha yüksektir.
Patates yüksek oranda nişasta içerir ve fazla yenilmesi obeziteyi tetikler.
Kuru fasulye, mercimek, barbunya ve nohut yüksek karbonhidratlıdır ancak diyet lifi de yüksek olduğundan kan şekerini yükseltme etkileri de düşüktür.
Süt ve yoğurdun içinde bulunan laktoz sütün yağı ve süt proteinlerinin varlığında kana daha az geçer.
Beyaz pirinç hem besleyici besin bileşenlerinden arınmış hem de nişasta içeriği yüksek hızlı emilen şeker çeşidini içerir.
Havuç ve portakalın besleyici değeri yüksektir fakat özellikle suları sıkıldığında kan şekerini yükseltirler.
Taze sebze ve meyveler doğal şeker içerdikleri gibi yüksek miktarda diyet lifi, vitamin ile mineraller de barındırırlar. Ancak üzüm, incir, karpuz, muz ve kurutulmuş tüm meyveleri daha az tüketmeye dikkat edilmelidir.
Ekmekleri seçerken mutlaka tam tahıllı ve yüksek lif içeren çeşitlerini öğünlerinizde bulundurmalısınız. Tam tahıllı ekmekler bol miktarda B1 ve niyasin içerir.
Kahvaltı veya ara öğünde tercih edilebilecek 30 gram yani yaklaşık 4 yemek kaşığı tam tahıllı kahvaltılık gevrek yaklaşık 5 gram şeker içerir. Bu nedenle kahvaltılık gevrekleri seçerken lif içeriği yüksek ve tam tahıllı olanlarını seçmek yeterlidir.
Nişasta bazlı şeker, mısırda bulunan nişastadan elde edilen ve yüksek oranda früktoz içeren bir şeker türüdür.
Yeterli ve dengeli beslenmenin gereği olarak besinlerle alınan şekerin dışında gıda ve içeceklere eklenen her türlü şekerin günlük kalorimizin yüzde 10’unu geçmemesine dikkat edin.

Haberi Kaynak Sitede Oku