Sesinizi nemlendirin

1 yıl önce eklendi 62 defa görüntülendi

SESİNİZİ NEMLENDİRİN
Sonbaharda ses kısıklığı ve ses bozukluğu fazla olur. Bu sorunu önlemek için sesi nemlendirmek gerekir. Günde ortalama 8-10 bardak su içilmesi önerilir. Bu arada yatmadan önce kesinlikle yemek yenmemeli. Çünkü mide alt kapağındaki zayıflıktan dolayı yemek borusuna ve boğaza çıkmasıyla oluşan reflü hastalığının ses tellerini de etkilenir.

ARACIN SORUNUNU SESİNDEN ANLIYOR
Skoda, yeni bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. “Sound Analyser” isimli uygulama, aracın sesini dinleyerek ve yapay zekayı kullanarak otomobildeki sorunun nedeninin tespit edilmesini hızlı ve doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı oluyor.

SOHBET AÇICI 7 SORU
“Merhaba, nasılsın, ne var ne yok?” cümlesinden daha iyisini yapabilir ve sohbeti geliştirebilirsiniz. İşte bunun için birkaç soru.
1. Şu anda hayatınızda en çok neyden mutlusunuz?
2. Son zamanlarda işinde sana heyecan veren ve mutlu eden ne yaptın?
3. Şu anda kendiniz için ne yapıyorsunuz?
4. Şu anda hangi programları izliyor ne tür kitaplar okuyorsunuz?
5. Stresten uzak durmak için ne yapıyorsunuz?
6. Mükemmel bir hafta sonu sizin için ne demek?
7. Gelecekten beklentiniz nedir?

KONUŞMAK İSTEMİYORSA ZORLAMAYIN!
Klinik Psikolog Beyza Yazıcı’ya göre deprem sürecini yaşayan kişiyi, konuşmak istemediği takdirde buna zorlanılmaması gerektiğini belirtti. Bunun yerine kendisinin arzu ettiği bir zamanda duygu ve deneyimini paylaşabileceğini bildirmek, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Seçim mitinglerinde sanatçıları davet ederek konuşmalar öncesi canlı müzikle konserler verdiren ilk partinin CHP olduğunu biliyor muydunuz?

ECEVİT BUNU YAPMAZDI
Konuşma ve yazılarında, yabancı sözcükler kullanmazdır. Bunun yerine Türk Dil Kurumu’nun türettiği Türkçe kökenli sözcükler kullanmayı tercih ederdi. Ecevit, tüm konuşma ve demeçlerini kendisi hazırlar, daktilosuyla kendisi yazardı. Onun kullanarak yaygınlaşmasını sağlamaya çalıştığı sözcükler arasında “olanak, eşgüdüm, dışalım, dışsatım” ilk akla gelenlerdir. Kısa ve anlaşılması kolay cümleler kurar, yalın bir ifade ile konuşur ve yazardı.

ESKİ ABD BAŞKANININ KONUŞMA TEKNİĞİ
Amerika’nın meşhur başkanlarında biri Woodrow Wilson’dur. Siyaset öncesi rektörlük yapardı. Konuşmalarını nasıl hazırladığı kendisine sorulur. Şu cevabı verir: “İlkin üzerinde durmak istediğim başlıkları yazarım. Birbiriyle ilişkilerine göre düzenlerim. Konuşmanın kemiklerini böylece birbirine bağlarım. Sonra onları bir kağıda geçiririm. Ardından daktilomun başına geçer, yazarken ibareleri değiştirir, cümleleri düzeltir ve yeni malzeme eklerim.

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ŞAİR BAKİ’DEN
Felek, cahili yüce makama geçirse şaşılır mı?
Terazi daima hafifi yukarı çıkarır…

UNUTULMAZ SÖZLER
15 Mart 1989 tarihinde Federal Almanya’nın Köln kentinde oynanan Galatasaray – As Monaco Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek final rövanş maçı sonunda sunucu İlker Yasin’in söylediği “Ağlamak istiyorum, Galatasaray yarı finalde!” sözü uzun yıllar hafızalara kazınmıştır.

ÇANAKKALE’DEN SİMALAR

DEĞER VE VİZYON KATIYOR
Bigalıların yakından tanıdığı, genç, girişimci ve iş insanı Akay Köşdere, sözleri ve ifadeleriyle muhatabına değer katan, yaklaşımlarıyla dinleyenin vizyonunu genişleten bir hitabın sahibi. Ne mutlu …

BİR BİLİM İNSANI
Bilim insanları içinde tane tane konuşmasıyla, kendine has aksanıyla, yormayan sesiyle ve heybetiyle üniversitenin değerli bilim insanlarından Doç Dr. Necati Cerrahoğlu, özgün bir hitabın sahibidir.

DERSLERDE KONUŞMA YAPTIRIRDI
Bünyamin Nami Tonka benim üniversitede edebiyat hocamdı. Derslerde bize konuşma yaptırır, kitap okumaya teşvik ederdi. Zarif ve bilgili, nazik ve ölçülü bir insandı. Bence her eğitimci onun yaptığını yapmalı, onun gibi zihinde kalmalı. Ne mutlu ki böyle bir hocam oldu.

KARİZMATİK VE DUAYEN
Çanakkale Baro Başkanlarından, hukukçu, siyasetçi Av. Hilmi Baydar, bu şehrin bana göre en karizmatik ve özel insanlarındandır. Yetiştirdirdiği avukatlar nedeniyle ona “hukuk fakültesinin insanlaşmış hali” desem yeridir. Kıyafeti, özeni, güleryüzü, bilgeliği, alçakgönüllüğü ile iyi ve güzel namına daha ne isterseniz onda ete kemiğe bürünmüştür. Bir meslek duayenine, bir insan yüceliğine selam olsun.

ETKİLİ VE CANLI KONUŞUYOR
Çanakkale’nin eşsiz hanımefendilerinden ve benim de eskiden öğrencim olan gururum Aybers Yağmur Duran gibi etkili ve canlı konuşmayı, tebessümle sohbet etmeyi, örnek bir dinlemeyi herkes için dilerim.

Haberi Kaynak Sitede Oku