Sarıkanat ve çinekop zamanı!

5 ay önce eklendi 15 defa görüntülendi

Vatandaşların balığa ilgisi son günlerde çinekop, sarıkanat ve istavrit üzerine. Balık esnafı Onur Öget, istavritin hem uygun fiyatından ve hem de lezzetinden dolayı çok talep gördüğünü söyleyerek, bugünlerde alabilecekleri balık türlerini de anlattı.

Balık seven Çanakkaleli vatandaşların uğrak yerinden olan Balıkhali, geçtiğimiz ay düşen ilgisini bu ay yükseltti. Çinekop, istavrit gibi balıkları tezgahlarında satışa sunan esnaflar, herkesi balık yemeğe davet etti.

Oltada sarıkanat yakında

Bu dönemin balık türlerini sıralayan esnaf Onur Öget, “Şu anda çinekop, sarıkanat ve hamsi mevsimi.Ama yavaş yavaş hamsinin mevsiminin sonuna yaklaşıyoruz. Buradan tüm vatandaşları balık yemeğe davet ediyoruz. Hamsi azaldığı için bugünlerde hamsiye yönelebilirler. Oltada sarıkanat başlayacak yakında, hamsiden sonra sarıkanata dönmelerini tavsiye ediyoruz” diye belirtti.

Hamsi mevsiminin sonuna yaklaştık

Öget, “Ocak ayının sonuna doğru hamsi azalır. Yine de olur, Şubatta da olur ama tadı pek olmaz. Hamsi’nin fiyatları her gün değişiyor. Karadeniz hamsileri yüksek gidiyor, Marmara hamsisi yine yüksek. Ege hamsisi denk gelirse 30-35 lira civarında oluyor. Ama o da tavadan başka bir şey olmadığı için fiyatı düşük oluyor” bilgilerini verdi.

En ucuz balık istavrit

Şu anda en çok çinekop alındığını söyleyen Öget, son bir haftadır istavrite de yoğun ilgi olduğunu belirtti. Esnaf Öget, “Bunun nedeni olarak da istavritin fiyatının düşük olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Şu anda 35 lirası kilosu. 12 ay yenen bir balıktır, tadı da gayet lezzetlidir” dedi.

Hafta sonları talep artıyor

Onur Öget, vatandaşların ilgisinin son dönemlerden sonra arttığını söyleyerek, “Özellikle hafta sonları vatandaşların ilgisi çok yüksek. Hafta içleri de çark dönüyor diyebiliriz. Çok yoğun bir talep yok ama geçtiğimiz dönemlere göre artış var” ifadelerini kullandı.

Gizem Tuğçe Bayhan

Sarıkanat ve çinekop zamanı! yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku