SAMEKS verilerini değerlendirdi

4 ay önce eklendi 18 defa görüntülendi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mayıs ayı SAMEKS verileri açıklandı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şube Başkanı Şerif MUTLU Mayıs Ayı SAMEKS Verilerini değerlendirdi.

MÜSİAD Çanakkale Şubesi Başkanı Şerif Mutlu mayıs ayı SAMEKS verilerini değerlendirdi. Mutlu açıklamasında şunları söyledi, “2022 yılının tamamında 50 referans değerinin üzerinde seyreden SAMEKS Bileşik Endeksi, Mayıs ayına ilişkin 56,3 puanlık seviyesiyle son 16 ayın en yüksek değerine yükselmiştir. Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi de önceki aya göre ivme kazanmış ve sektördeki iş hacmi artış eğilimini üst üste 3’üncü aynı taşımıştır. Girdi alımlarının etkisiyle bu dönemde 55,0 puana yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de son 6 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiş, buna karşın sektördeki üretimin önceki aya göre ivme kaybetmesi dikkat çekmiştir. 2022 yılı Mayıs ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 56,3 değerine yükselmiştir. Önceki aya göre 4,0 puan birden artış kaydederek 57,4 seviyesine yükselen Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi bu gelişmede belirleyici rol oynarken, önceki aya göre 0,7 puan artış kaydederek 55,0 seviyesine yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de pozitif görünümünü sürdürmüştür. Bu dönemde hizmet sektörüne yönelik girdi alımlarının hızlı bir şekilde artmasıyla iş hacminin belirgin bir şekilde hareketlilik kazandığı gözlenmektedir. Sanayi sektöründe ise yeni siparişler ve girdi alımlarının referans değer üzerindeki seyri, önceki aya göre artış hızı düşmüş olsa da üretimi pozitifte tutmayı sürdürmüştür. Söz konusu gelişmeler neticesinde 56,3 seviyesinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, üst üste 5’inci ayında da 50 referans değerinin üzerinde yer almış ve ekonomik aktivitedeki canlılığın sürdüğüne işaret etmiştir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 55,0 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde girdi alımlarının önceki aya göre 15,5 puan birden artarak 73,7 seviyesine yükselmesi, sektör genelinde gözlenen pozitif görünümün belirleyicisi olmuştur.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2022 Mayıs ayında önceki aya göre 4,0 puan artarak 57,4 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde sektöre ilişkin girdi alımları 6,6 puanlık artışla 78,9 seviyesine yükselmiş ve güçlü seyrini Mayıs ayında da sürdürmüştür. Girdi alımlarının hızlanmasına paralel olarak, önceki aya göre 3,0 puan artış kaydeden iş hacmi alt endeksi 54,0 seviyesine yükselmiş ve pozitif bir görüntü sunmuştur”

Haberi Kaynak Sitede Oku