Risk artıyor

1 yıl önce eklendi 49 defa görüntülendi

Normalleşme döneminde önce, vakaların bir hayli düştüğü ve aşılama çalışmalarına hızla yol kat eden Çanakkale’de, vakalar tekrar artışa geçti. Geçtiğimiz hafta Çanakkale’de 100 bin kişide görülen vaka sayısı 31 iken, sayı bir anda 81’e yükseldi. Mavi yani risksiz il konumundaki Çanakkale bir haftada riskli il konumuna girdi. Çarşı bölgesi başta olmak üzere birçok bölge orta riskli olarak adlandırılırken, Çanakkale risk haritasında şehrin tekrar kırmızıya döndüğü görüldü. Delta varyantının da olduğu bilinen Çanakkale’de risk her geçen gün artmaya devam ediyor.

Aylarca kapanma dönemi gören, halk bahçesi, özgürlük parkı, kordonları ve sahilleri kapatılan Çanakkale’de vaka sayıları, normalleşme döneminde önce makul seviyelere gerilemiş ve rahat bir nefes almıştık.

Çanakkale, Türkiye geneli ortalamalarına göre az vaka ile normalleşme dönemine girmiş ve kafelerin, mekanların tekrar açılması ile büyük bir özlem giderilmişti. 9 günlük bayram tatili döneminde yaşanan kaos ve insan sirkülasyonu sonrasında, hareketin artması vakalarında artmasına neden oldu. 100 bin nüfusa göre açıklanan rakam Çanakkale için 31 iken, bu sayı bir anda 81’e yükseldi. 100 binde 81 vaka, il genelinin nüfusu 550 bin olduğundan dolayı 450’ye tekabül ediyor.

Bu rakamlara göre Çanakkale’de geçtiğimiz hafta il genelinde 450 pozitif vaka olurken, delta varyantının da Çanakkale’de görüldüğü biliniyor.

Aşılama oranlarına bakıldığında, Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde olan Çanakkale, ülke genelinde 2. Oldu. Vatandaşlar aşıya karşı olumlu bir tavır takınırlarken, hastanelerde, sağlık ocaklarında aşılama çalışmalarının hızla devam ettiği görüldü.

Her şeye rağmen, süreç içerisinde HES uygulamasındaki risk haritasına bakıldığında, Çanakkale tekrar kırmızıya büründü. Riskin her geçen gün arttığı ilimizde, koronavirüs salgınının bitmediği ise geçtiğimiz günlerde Vali İlhami Aktaş tarafından dillendirildi. Vali Aktaş, salgın henüz bitmedi derken, vatandaşları hassas olmaya ve kurallara uymaya davet etti. Çanakkale, aylar öncesindeki durumuna doğru koşar adım ilerliyor.

Tunahan Ünsal

Risk artıyor yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku