Reaktif hipoglisemi

1 yıl önce eklendi 36 defa görüntülendi

Reaktif hipoglisemide fazla tüketilen karbonhidrat kaynakları, vücudun daha fazla insülin üretmesine neden olmaktadır. Kan şekeri ve insülin düzeyi arasındaki bu dengesizlik semptomların başlamasına neden olmaktadır. Ancak yemek yeme ile bu bulgular düzelebilmektedir. Bu semptomların düzelmesi düşen kan şekerinin miktarına göre de değişebilmektedir.
Reaktif Hipoglisemisi olan bireylerde ortaya çıkan belirtiler:

* Halsizlik, bitkinlik
* Psikolojik durumda değişiklik
* Sinirlilik
* Baş ağrısı
* Ellerde titreme
* Bulantı
* Görmede bulanıklık veya çift görme
* Soğuk terleme
* Çarpıntı, kalp atımlarını hissetm
* Baş dönmesi
* Soluk bir görünüm
* Ani başlayan bir yorgunluk hissi
* Şiddetli yorgunluk
* İç ezilmesi ve yeme isteği
* Uykusuzluk
* Şekerli gıdalara saldırma
* Unutkanlık
* Şiddetli kan şekeri düşmelerinde bayılma ve koma
Reaktif hipoglisemi tedavisi; 1-diyet tedavisi, 2-egzersiz ve 3-ilaç tedavisi olmak üzere 3 maddeyi kapsamaktadır. Diyet tedavisi basamağında diyet eğitimi ve kişiye özel beslenme programının planlanması çok önemlidir.
Yemek yeme alışkanlığını atıştırmalara dayalı değil, öğün düzeni şeklinde kurmalıyız. 3 ana öğünü atlamadan, saatinde yemek kan şekerini düzenlemede oldukça önemlidir. Ara öğün sayısı ise kişisel gerekliliklere göre değişmektedir.
Öğün komposizyonu ise her öğün için proteinden zengin besinler bunun yanında, kan şekerini aşırı yükseltmeyen lif ağırlıklı,glisemik yükü düşük besinler tercih edilmelidir.
Hayvansal kaynaklı protein alımı artırılmalıdır. ( Tavuk, balık, kırmızı et vb.)
Yağlı tohumları ( ceviz, fındık, badem gibi) günlük beslenmenizde yer almalı.
Eğer gece acıkmalarınız yoğun oluyorsa hafif bir ara öğün ile kan şekeri düşmesini engelleyebilirsiniz.
Su tüketimini artırmanız gerekmektedir. Herhangi bir başka sağlık probleminiz yoksa en az 8 – 10 bardak su tüketiminiz olmalıdır.
Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.
Reaktif hipoglisemili kişilerin tüketiminden kaçınmaları gereken besinlere dikkat etmeleri kan şekerlerini stabil tutma açısından oldukça önemlidir. Bu kişiler kan şekeri dalgalanmasına sebep olan besinlerin tüketiminden kaçınmalıdır. Kan şekerinin hızla yükselen ve ardından kan şekerinin hızla düşmesine sebep olacak basit karbonhidratlar (şeker, bal, reçel, pekmez, tatlı, pasta, kurabiye, beyaz ekmek, beyaz pirinç, hamur işleri, patates püresi gibi) ,meyve suyu, şeker içeren diğer içecekler, kahve, çay, sigara, kola gibi kan şekerini düşüren içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Alkol tüketimi, kan şekerini önce yükselmesine daha sonra düşmesine sebep olduğundan tüketiminden kaçınılmalıdır.

Haberi Kaynak Sitede Oku