Prof. Dr. Türkeş, “Orman yangınlarına dikkat”

1 ay önce eklendi 12 defa görüntülendi

Prof. Dr. Murat Türkeş, genel olarak hava sıcak ve kuru tropikal hava kütlesi etkin diyerek, orman yangınlarına dikkat dedi. Türkeş, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Prof. Dr. Murat Türkeş, konuyla ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, “Çok sıcak ve kurak Kuzeydoğu Mezopotamya ve İran’dan Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölümüne sokulan sıcak/çok sıcak ve kuru hava + Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Güneybatı Anadolu bölümü gibi aynı zamanda fön olayının da etkili olduğu dağlık arazilerde yer yer hamleli rüzgarlı sıcak ve kuru kuzeyli hava durumu tipi”, önümüzdeki en az 5 günlük dönemde Torosların güney bölümlerinde-yamaçlarında ve Güneybatı Anadolu’daki ormanlık arazilerde etkili olacaktır.

Bu nedenle, kısaca tanımladığımız yangın oluşumu açısından tehlikeli bu hava durumu tipi izlenmeli ve çıkabilecek herhangi orman ya da çalılık-maki yangınlarının, denetlenmesi, yönetimi ve söndürülmesi çok zor olan büyük orman yangınlarına dönüşme olasılığının orta ve yüksek güven düzeyinde olabileceği beklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

Prof. Dr. Türkeş, “Orman yangınlarına dikkat” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku