Plaka 31 – Hatay

10 ay önce eklendi 34 defa görüntülendi
hanife-erkan

Hatay Türkiye’nin en önemli eski yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan arkeolojik araştırmalarda milattan önce 100.000 ile 40.000 yılları arasına tarihlenen bulgulara ulaşılmıştır. İl toprakları ilk Tunç Çağından itibaren Akat Beyliği ve M.Ö. 1800-1600 yılları arasında Yamhad Krallığına bağlı bir beyliğin sınırları içerisinde yer almıştır. Daha sonra MÖ 17. yüzyıl sonlarında Hititlerin ve MÖ 1490 yıllarında Mısır’ın egemenliğine girmiştir. Ardından Urartular, Asurlular ve Persler’in egemenliğine girdi.
MÖ 300 yılında Antakya kurulmuş ve kent hızla gelişmiştir. Kent MÖ 64 yılında Roma İmparatorluğu’na katılmış ve İmparatorluğun Suriye eyaletinin başkenti olmuştur. İslam ordusu tarafından fethedilmiş, Emevi ve Abbasi egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra 877’de Tolunoğulları’nın fethettiği topraklar sırayla; Ihşitler ve Selçuklular tarafından yıkılan Halep merkezli Hamdanoğulları (Beni Hamdan/Hamdânîler) egemenliğine girdi. 969 yılında Bizans İmparatorluğunun topraklarına katılan İl, 11-12.yüzyıllarda Haçlı Seferleri sırasında da önemli rol oynamıştır. Antakya Memlûk Devleti tarafından Haçlıların elinden alınmıştır.

Ekonomi
Hatay’ın anavatana ilhakından önce 19. yüzyılın sonlarında yörenin başlıca tarım ürünleri tahıl, zeytin ve meyan köküdür. Bu dönemde Mısır, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya tahıl, meyan kökü, yün, kereste ve bazı gıda maddeleri ihraç edilirken, pamuklu dokuma, çiğit, demirden yapılmış aletler ve ilaç ithal edilmektedir. Geleneksel küçük sanayi olarak dericilik, ayakkabıcılık ve mobilyacılık önemli bir potansiyele sahiptir. Ağırlıklı sanayiler orman ürünleri, dokuma, giyim, deri sanayii, metal eşya, makina teçhizat, ulaşım araçları ve ilmi ve mesleki ölçüm aletleri sanayileridir. İlin önemli tarım ürünleri arasında buğday ve pamuk başta gelmektedir. Turunçgiller, meyve grubu içinde çok önemli bir yere sahip olup, ardından üzümsü meyveler gelmektedir. Turunçgillerin yanı sıra üzüm, Trabzon hurması, incir, erik ilin önemli meyvelerindendir. Örtü altı yetiştiriciliği (seracılık) da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Zeytin üretimi de başta Altınözü ilçesi olmak üzere oldukça yaygındır.

Gezilecek Yerleri

St. Pierre Kilisesi

Hatay Gezilecek Yerler

Payas Kalesi

Hatay Gezilecek Yerler

Beşikli Mağara

Hatay Gezilecek Yerler
Hatay St. Simon Manastırı

Hatay Gezilecek Yerler
Koz Kalesi

Hatay Gezilecek Yerler

Antakya Mozaik Müzesi

Hatay Gezilecek Yerler

Vespasianus ve Titus Tüneli


Hatay Uzun Çarşı

Hatay Gezilecek Yerler
İskenderun Körfezi

Hatay Gezilecek Yerler
Aziz Simeon Manastırı

Hatay Gezilecek Yerler

 

Mutfak

Tepsi Kebabı
Belen Tava

Hatay Yöresel Tatlar
Firik Pilavı
Fellah Köfte

Hatay Yöresel Tatlar
Kağıt Kebabı
Şeyh Mualla

Hatay Yöresel Tatlar
Biberli Ekmek
Ceviz Reçeli

Hatay Yöresel Tatlar
Mütebbel
Sembusak


Zahter Salatası
Künefe

Hatay Yöresel Tatlar
Antakya Kömbesi
Kerebiç

Hatay Yöresel Tatlar
Kireçte Kabak

Haberi Kaynak Sitede Oku