Plajlar halkındır!

1 yıl önce eklendi 54 defa görüntülendi

Troya savaşının gerçekleştiği yer olarak bilinen Ezine’ye bağlı Yeniköy sahili özel bir firmaya kiralandı.  Sahile girişte, turnikeler konularak ücret talep edilmesine Yeniköy halkı tepki gösterdi. 70 yıldır gözümüz gibi koruduğumuz sahile para ile girmek huzursuzluk yaratmıştır diyen köylüler konuyu yargıya taşıdı. Troya Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Papaz Plajı’nın özelleşmesine köy halkı, basın açıklamasında “Meramıza geliş-gidiş yolu kapatıldı. 70 yıldır bekçisi olduğumuz bu yere giriş-çıkış yapmamızın izne tabi olmasını tasvip etmiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Troya savaşının gerçekleştiği yer olarak bilinen Ezine’ye bağlı Yeniköy’de bulunan Papaz Plajı, İl Özel İdare tarafından ihalesi yapılarak, 1.9 Milyon TL’ye yeniden düzenlendi. Alana betonerme bir yapı inşa edildi. Sahile ise kamp alanı, şezlong ve şemsiyeler konuldu. Sahil, ihale ile 1.2 Milyon TL bedelle özel bir firmaya 10 yıllığına kiralandı.

Sahile girişe kapı yapılması ve turnikeler konularak ücret talep edilmesi, köy halkının tepkisini çekti. Yeniköylüler, geçtiğimiz plajın üst tarafında bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular.

Yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali için Çanakkale İdare Mahkemesi’ne dava açan köy halkı, mağduriyet yaşıyoruz ve bu süreci onaylamıyoruz diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“Ranta teslim edilmiştir”

Köy halkı tarafından yapılan basın açıklamasında, “Dünya Mirası listesinde yer verilen ,‘’Troya Tarihi Milli Parkı’’  Yeniköy (Papaz) Plajı‘mız doğal, tarihi ve arkeolojik değerlerin ayrılmaz bir parçası olup,  köyümüzün 1951 yılı kuruluşundan bu güne kadar köy halkımız tarafından  70 yıldır gözümüz gibi koruduğumuz, 6 bin  yıllık tarihi dokusunun bozulmaması için bekçiliğini bu günlere kadar yapmakta iken tüm bu emeklerimiz yok sayılarak  10 Mart 2021 Tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığımızca  ihale yolu ile  özel firmaya verilerek ranta teslim edilmiştir.

“Girişi kapatılmıştır”

Meramıza ihale sonrası geliş – gidiş yolu kapatılmış olup, ihaleyi alan işletmeci firma yetkilileri tarafından geçişlerimizi bundan sonra buradan yapmamamız bildirilmiş. Çiftçilerimiz ve hayvancılık ile iştigal eden bizlere sözlü uyarmışlar ve girişi kapatılmıştır.

“Huzursuzluk yaşanması hat safhaya ulaşmıştır”

Köy halkımızın ileride telafisi mümkün olmayacak daha büyük zararlar görmesine sebebiyet verilmemesi için ihalenin iptaline acilen dur denmelidir.

Köy halkımız ve bölge halkı plajdan yararlanmak istediğinde giriş için kişi başı 8 TL,  araçları için 24 TL talep edilmeye başlanılmış olması huzursuzluk ve mutsuzluk yaşanması hat safhaya ulaşmıştır.

“Bu günden sonra daha büyük sıkıntılar yaşayacağımız aşikardır”

Köyümüzün normal yaşam nüfus yoğunluğu kış aylarında 400-500 civarında olmasına rağmen yaz döneminde 3 ile 4 katına çıkmakta olduğundan zaten yetersiz olan içme suyumuz yaz dönemlerinde zaman zaman içme suyu kesintileri ile karşı karşıya kalınmakta ve sıkıntılar yaşanmakta iken, bu günden sonra daha büyük sıkıntılar yaşayacağımız aşikardır.

Troya’a ait yerleşimin bulunduğu beşik-yassı tepe, yamacında AkhaTroya limanı ve Akilus’un anıt mezarı tümülüs ile birlikte Troya Tarihi Milli Parkları sınırı içinde kalmış olması Yeniköy köyü sınırları içerisinde kalmasının hiç mi önemi yok? Bu alan geçmişteki tarihi itibarı ile öğretim üyeleri ve öğrencilerin gelip ziyaretlerde bulunduğu yer olup, şimdi işletmeciye ücret ödeyerek mi ziyarette bulunabileçekler? Yine içerisine inşai yapılar devletimizin kurumlarının tarafından yapılması ve sonrasında ihale edilerek şirket veya şirketlere kurban edilmemiş midir?

“Adalete güveniyoruz”

Çanakkale İdare Mahkemesi’ne, 22 Nisan 2021 tarih ve esas 2021/70 sayılı ile avukatımız Barbaros Hakan Şaş kanalı ile açmış olduğumuz bu haklı davamıza, adaletimizin bizleri haklı bulacağı ve mağduriyetimize son vereceğine inanıyoruz.

Yeniköy köy halkımızın uhdesinde ve devletimizin de gözetim ve denetimi altında, koruma, kollanma ve kullanması için köyümüz tüzel kişiliğine verilmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

Plajlar halkındır! yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku