Piknik Alanları ile Alakalı Düzenleme

1 yıl önce eklendi 52 defa görüntülendi

Biga Kaymakamlığının yayınlamış olduğu genelgede Biga’da bulunan Aptiağa, Balıkkaya ve Şahmelek mevkilerinde bulunan piknik ve mesire alanlarında 31/10/2020 tarihine kadar her akşam saat 19.00’dan sonra ertesi sabah saat 09.00’a kadar mangal/semaver/ateş ve kontrollü ateş yakmak yasaklanmıştır. Mahalli köylülerin işi gereği ormana giriş hariç olmak üzere ormanlık alan ve yollarında offroad, ATV, UTV, motosiklet ve benzeri vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyet ve çadırlı kamp yapımı yasaklanmıştır. Bu alanlar haricinde Biga Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde orman sayılan alanlarda mangal/semaver/ateş yakmak yasaklanmıştır.

İlçedeki ormanlık alanlar civarında 31/10/2020 tarihine kadar bağ- bahçe temizliği, ot, dal ve benzeri amaçlarla kontrollü ateş yakmak yasaklanmıştır. Ormanlık alanlara yakın yerlerde bulunan düğün ve benzeri etkinliklerde havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir.

Ormana 4 km mesafe içinde kalan mahallelerde anız veya bağ-bahçe artığı ot, dal ve benzeri şeyleri yakanlara Orman İşletme Müdürlüğü Tarafından adli işlem yapılacak, adli işlem tesis edilemeyecek hallerde ise ilgili kurum tarafından idari para cezası tesis edilecektir. Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında suç unsuruna göre, 6831 sayılı orman kanunu, 2872 sayılı çevre kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanununa göre adli işlem ve para cezasına mucip hallerde de 5326 sayılı kabahatler kanununa göre idari işlem yapılmasına karar verilmiştir.

Haberi Kaynak Sitede Oku