“Peynir helvasının coğrafi işaret alma potansiyeli çok fazla”

5 ay önce eklendi 19 defa görüntülendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Çanakkale Belediyesi’nin Youtube Kanalında yayınlanan Tohumdan Toprağa isimli programa konuk oldu. Kaynaş Çanakkale’deki coğrafi işaretli ürünleri ve alınması muhtemel ürünleri anlatarak, peynir helvasının coğrafi işaret alma potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirtti.
Çanakkale Belediyesi Youtube kanalında yayınlanan Tohumdan Toprağa isimli program Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Bahçe Bitkileri öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Kaynaş’ı konuk aldı. Çanakkale’nin coğrafi işaretli ürünlerini anlatan Kaynaş, “Üretime daha çok iklim etki ediyor. Bu konuda biz de çok şanslıyız. Çünkü bizim tarımsal ürünlerde, ürün miktarından ziyade artık kalite önemli. Kaliteyi de Çanakkale Boğazından yılın 365 günü esen rüzgâr, geceleri de Kazdağı’ndan gelen ılık ve nemli rüzgar hem meyvenin tadına hem de aromasına çok fazla etki ediyor. Koku veren maddeler meyve içerisinde üretilmesini hızlandırıyor. Dolayısıyla Çanakkale’de coğrafi işaret alınabilecek ürün potansiyelimiz daha fazla. Çanakkale’nin bugüne kadar 8 ürünü coğrafi işaret aldı. Bayramiç Beyazı dediğimiz beyaz nektarı, Bayramiç elması, Bayramiç helvası bunlar arasında. Burada Bayramiç ilçesi ön plana çıkıyor. Sırtını Kazdağları’na dayadığı için böyle tabii. Ama diğer yandan tarım meslek kuruluşlarında örneğin Bayramiç Ziyaret Odasının çok büyük emeği var. Konuyu hem burada takip etti hem de coğrafi işaretlerin alınması sürecinin masraflarını karşıladı. Hem de Ankara’daki bürokrat ve siyasilere tanıtılmasında görev üstlendi. 8-10 Şubat’ta Bayramiç zeytinyağı da askıdan iniyor. O da Bayramiç’in dördüncü ürünü olacak.

Bayramiç peyniri olabilir. O konuda da çalışmalar sürdürülüyor. Bayramiç’teki bu ürünler dışında, Bozcaada’nın Çavuş üzümü coğrafi işaretli. Geyikli zeytinyağı geçen sene aldı. Geyikli zeytinyağıyla da beraber bir gün arayla da Yenice kırmızı biberi coğrafi işaretine kavuştu. Çanakkale domatesine dün başvuruyu tamamladık. Şu anda incelme safhasında. Eğer hakemlerin değerlendirmesi pozitif olursa, hemen askıya çıkacak. 3-5 ay içinde de Çanakkale domatesi markalaşmış olacak. Bunun dışında Lapseki şeftalisi başvuruları devam ediyor. Başvurusu yapıldı fakat hakemlerden birisi farklı bir yanıt ortaya attı. Bunun cevabı verildi. Şimdi bunun sonucu bekleniyor. O da 2-3 içerisinde çıkacak gibi gözüküyor. Bunun dışında Ezine peyniri ilk coğrafi işaretler alan ürünlerimizden biri. Ama ilk coğrafi işaret olarak Ayvacık El Halısına biz coğrafi işaret aldık. Önümüzdeki günler Çanakkale baklası ve Eceabat susamı konusunda çalışmalara başlayacağız. Bu konuda başvurularımız gerçekleştireceğiz. Bununla beraber Biga’nın köftesi, acı biberi, lokumu gibi kendine özgü değerleri var. Ama bence Çanakkale’de yeni bir değer olarak da Çanakkale’nin peynir helvası üzerine çalışılabilir. Coğrafi işareti alma potansiyeli çok yüksek. Kimse Çanakkale’ye gelip de bu helvadan yemeden gitmiyor.” İfadelerini kullandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku