“Ormanlarımız Yanıyor.. Duyun Sesimizi..”

1 yıl önce eklendi 40 defa görüntülendi

Türkiye’nin güney Akdeniz bölgesinde peş peşe meydana gelen ve 10 gündür söndürülemeyen yangınlar vatandaşlarda hem çaresizlik hem de yetkililere karşı öfkeye sebep oluyor. Yaşanan çaresizlik, ormanların küle dönmesi ve ormanda yaşayan canlıların yok olması Kazdağları Ekoloji Platformunun da tepkisini çekti.

 

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelene Kazdağları Ekoloji Platformu üyeleri yetkililere çağrıda bulunarak bir an önce Ormanların her türlü ticari amaçla yapılan ağaç kesimlerine kapatılmasını istediler. Kazdağları Ekoloji Platformu’ndan yapılan açıklamada; “Türkiye cayır cayır yanıyor. Ormanlarımız içindeki yaşamla birlikte yok oluyor. Yetkililer bu felaket karşısında umursamaz ve sessiz. Ormanları koruması gereken Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Orman Bölge Müdürlükleri ormanları, gerekli önlemleri almayarak ve yeterli müdahaleyi yapmayarak yangınlara teslim ediyor, maden ve enerji şirketlerine, turizm adı altıda yapılaşmaya peşkeş çekiyor. Artık tek bir ağacı bile kaybetme lüksümüz yok. Sesimizi duyun. Kaz Dağlarını ve ülkenin tüm ormanlarını her türlü ticari amaçla yapılan ağaç kesimlerine kapatın. Tüm maden ruhsatlarını geri çekin. Kirazlı gibi rant uğruna yok edilen ormanlık alanları acilen rehabilite edin” denildi.

 

“GÜNLÜK, ANLIK VE DOĞRU BİLGİ AKIŞI SAĞLAYIN”
Kazdağları Ekoloji Platformu yangınların organize bir şekilde söndürülmesi sürecinde kamuoyuna doğru bilgi akışının sağlanmasını istediler. Yapılan açıklamada; “    Bilgi akışının sağlanması için acil olarak bilim insanları ve teknik uzmanların da içinde yer aldığı bir koordinasyon merkezi kurulmalı, yangın süreci iyi yönetilmeli ve bu merkezin basın bürosu aracılığıyla basın ve kamuoyuna günlük ve anlık doğru bilgi akışı sağlanmalıdır. TBMM özel gündemle acilen toplanmalı, yangınların nedenlerinin araştırılması, yangınların önlenmesi ve yangına müdahale konularında gerekli araştırma ve inceleme yapılmalı ve tüm gerekli önlem ve tedbirlerin alınması sağlanmalıdır” denildi.

“KİRALIK UÇAK DEĞİL; DEVLETİN KENDİ UÇAK FİLOSU OLMALIDIR”
2019’dan bu yana meydana gelen orman yangınlarında THK’nin bünyesinde bulunan yangın söndürme uçakları üzerindeki polemik son 10 gündür devam eden yangınlarda da gündeme geldi. Konuyla ilgili olarak Kazdağları Ekoloji Platformu; “Orman yangınlarını önleme ve söndürme çalışmaları için kiralık değil, devletin kendi filosunda gerektiği kadar uçak, helikopter, yangın söndürme aracı, arazöz, diğer makine ve ekipman hazır bulundurulmalı ve yeterince nitelikli personel istihdam edilmelidir. Tüm resmi ve özel kurumların, tüm büyük, küçük yerleşim yerlerinin acil yangın önleme ve müdahale planları hazırlanmalıdır” denilerek yetkilileri göreve davet ettiler.

 

“REHABİLİTASYON İÇİN BİLİM İNSANLARININ ÖNERİLERİ DİKKATE ALINSIN”
Her yanan Ormanlar sonrasında çeşitli kurumlarca fidan ekme etkinlikleri düzenleniyor. Genellikle fidan dikme konusunda tecrübesi olmayan vatandaşlarca dikilen fidanların bir kısmı tutmuyor. Bu konuya da değinen Kazdağları Ekoloji Platformu; “Yanan yerlerin rehabilitasyonu konusunda “fidan dikme seferberliği” yerine bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bölgenin ekosistemine uygun doğal bilimsel rehabilitasyon yöntemleri uygulanmalıdır. Yanan yerler asla enerji, maden, turizm, konut projelerine açılmamalıdır.   Şehirleşme ve İmar faaliyetlerinde bilimsel olarak hazırlanacak “Yangın yönetmeliği” ne uyulması sağlanmalıdır. Orman Genel Müdürlüğü “küresel ısınma” ve “iklim krizi”ne karşı ekolojik, ekonomik, toplumsal ve kültürel somut önlemleri almalıdır. Küresel Isınmaya karşı bilim insanları ile birlikte eylem planlarını hazırlamalı, bu planları hiçbir politik kaygı gözetmeden kararlılıkla uygulanmalıdır” önerilerinde bulundular.

 

“42 KEZ DEĞİŞTİRİLEN ORMAN KANUNU ACİLEN YENİDEN DÜZENLENSİN”
Son 46 yılda 42 kez değiştirilen Orman Kanununun günümüz koşullarına göre yeniden ve bilimsel metotlarla yeniden düzenlenmesini isteyen Kazdağları Ekoloji Platformu; “1954 yılında çıkarılan ve 2020 yılı sonuna değin tam 42 kez değiştirilen 6831 sayılı Orman Kanunu acilen yeniden düzenlenmeli; ormanları enerji ve madencilik projeleri, turizm projeleri ve yapılaşmaya açan maddeler kaldırılmalı ve orman ekosisteminin korunması esas alınmalıdır.  Orman ekosistemini insan etkileşimine açarak, ekosistemi bozan ve yangın olasılığını arttıran tüm faaliyet ve projeler bilimsel olarak incelenmeli ve uygun olmayan faaliyet ve projelere izin verilmemelidir.  Yaşadığımız iklim krizinin sadece başlangıcıdır, Artık yeter farkına varın! Para puldur orman candır, hepimizin yaşamı ormanlara bağlıdır. Yaşadığımız yangın felaketiyle mücadele eden tüm halkımızla dayanışma içindeyiz, inanıyoruz ki bu kötü yönetime rağmen, hep birlikte bu günleri de atlatacağız” denildi.

Haberi Kaynak Sitede Oku