“Organ bağışı bir nevi mirastır”

1 yıl önce eklendi 48 defa görüntülendi

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ bağışı hayati önem taşımaya devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi girişinde,  organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın bağışa teşvik edilmesi amacıyla stant kurularak vatandaşlar bilgilendirildi ve yeni bağışlar kayıt altına alındı.

“Her bağış yeni bir hayattır”
Organ Nakil Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü, Emine Karakaya,Yeliz Baykala ve Gönül Pınarcıoğlu tarafından organize edilen etkinliğe,   hastane yöneticileri de katılarak destek verdiler. Op. Dr. Ufuk Tali “Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız he zaman organ bağış birimimize başvurabilirler ve detaylı bilgi alabilirler” dedi.

“Sevdiğiniz birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız?”
Çanakkale il Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü “Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Sadece bunları düşünürken bile önemini kavrayabiliriz aslında bağışın. Şunu da belirtmek isterim ki hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır” diyerek haftanın önemini vurguladı.

Öte yandan haftanın önemine dikkat çekmek amacıyla Çanakkale belediye meclis üyeleri ve Ak Parti İlçe Yönetimi toplu organ bağışında bulundular.

Haber Merkezi

“Organ bağışı bir nevi mirastır” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku