“Organ bağışı, bir nevi mirastır”

1 yıl önce eklendi 54 defa görüntülendi

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Doktor Azem Ülkü, Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ülkü, “Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Organ nakli, bir nevi mirastır” dedi.


Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanıyor. Bu bağlamda bir açıklama yayınlayan Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, organ naklinin önemine vurgu yaptı.
Organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın bağışa teşvik edilmesi amacıyla hastanenin poliklinik girişine stant kurularak halk bilgilendirildi ve yeni bağışlar kayıt altına alındı.
Organ Nakil Koordinatörleri Uz. Dr. Azem Ülkü, Emine Karakaya,Yeliz Baykala ve Gönül Pınarcıoğlu tarafından organize edilen standa hastane yöneticileri de katılarak destek verdiler. Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız he zaman organ bağış birimimize başvurabilirler ve detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Çanakkale il Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü ise “Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Sadece bunları düşünürken bile önemini kavrayabiliriz aslında bağışın. Şunu da belirtmek isterim ki hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır.” diyerek haftanın önemini vurguladı.
Öte yandan haftanın önemine dikkat çekmek amacıyla Çanakkale belediye meclis üyeleri ve Ak Parti İlçe Yönetimi toplu organ bağışında bulundular.

Haberi Kaynak Sitede Oku