ÖNEMLİ KONUŞMALARI LODOSTA YAPMAYIN

8 ay önce eklendi 34 defa görüntülendi

Çanakkale lodoslu günlerden geçti. Önemli konuşmaları yapabiliyorsanız lodoslu havalarda yapmayın. Çok eskilerden beri lodosun insanlar üzerinde baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılır. Bu nedenle, Bizans döneminde lodos estiğinde mahkemeler iptal olurmuş. Osmanlı zamanında da kadılar davalarda karar vermezmiş.

MEHMET AKİF BİR HATİPTİR
Bu yıl “İstiklal Marşı Yılı” oldu. Bayramiç’te çok güzel bir müzesi var. Gitmenizi öneririm. Yazar ve şair Mehmet Akif’e gelince o tam bir hatiptir. Kurtuluş mücadelemiz esnasında Mehmet Akif irşat heyetlerindedir. O dönemler, Akif gibi hitabeti çok kuvvetli insanlar isyanları önlemek için konuşmalarıyla katkı sunmuştur. Âkif’in, cami kürsülerinde okuduğu şiirleriyle, içe işleyen hitabetiyle bir topluluğun üzerinden ölü toprağını silkelemesine de tarih tanıktır.

SES KISIKLIĞI YAŞARSANIZ !
Sirkeli ve tuşlu su ile gargara iyidir. Bulunduğunuz yerin havalandırılması ve hatta bol su içmeniz de mühimdir. Zencefil kökü de ses için son dere sağlıklıdır. Zencefil kökünün kaynatılıp içilmesi ses sağlığı için son derece faydalıdır.

İÇ KONUŞMANIZA DİKKAT EDİN
Michigan Üniversitesi Duygu ve Benlik Denetimi Laboratuvarı’ndan Ethan Kross “Gevezelik: Kafamızın içindeki ses. Onu nasıl daha iyi kullanırız?” eserinde içimizdeki ses, belli bir dozda olumsuz duygular içeriyorsa iyi geldiğini ifade ediyor. Kross, yanlış bir iç monoloğun ise hızlı yaşlanmaya neden olduğu söylüyor.

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN

Çocuğunuzla konuşun. Konuşurken de dinleyin. Bir konuşma başlatın ve sonra ne söylemeye çalıştığını dinleyin. Kullandıkları kelimelere ve sözlü olmayan ipuçlarına dikkat edin. Yemek pişirirken, araç kullanırken vb. zamanlarda çocuğunuzla konuşmaya çalışmayın. Bunu yapmayın ki önemli hususları kaçırmayın.

DİL ÖNEMLİ
Bir gün Konfüçyüs’e sorarlar, bir memleketi idare etmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? Şu cevabı verdi: “İşe dil ile başlar, önce dili düzeltirdim. Çünkü dil düzgün olmazsa kelimeler düşünceyi düzgün anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılamazsa yapılması gereken vazifeler iyi yapılmaz. Gereken yapılmazsa ahlak ve kültür bozulur. Ahlak ve kültür bozulursa, adalet yolunu şaşırır. Adalet yanlış yola saparsa halk güçsüzlük ve şaşkınlık içine düşer, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun için hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”

SESİ DİNLEYİP MÜZİK ÖNERECEK
Spotify geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının ses verilerini (konuşma tanıma ve arka plan gürültüsü dahil) analiz etmesine imkân verecek bir teknolojinin patentini aldı. Bu teknoloji, analiz sonucunda elde edilen verilere göre kullanıcılara şarkı önerecek. Acaba bizim belediye meclis toplantılarında sistemi çalıştırsan hangi şarkıyı seçerdi?

KAKOFONİ NEDİR?
Kakofoninin seslerin birbirleri arasında herhangi bir melodi yaratmadığı ve kimsenin ne dediğinin anlaşılmadığı durumlara denir.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Bir araştırmaya göre, insanlar kendileriyle dakikada 4 bin sözcüğe eşdeğer bir hızla konuşuyorlar (bir kıyaslama yapacak olursak, bir liderin ulusa sesleniş konuşması yaklaşık 6 bin sözcük).

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsanın süsü, yüz; yüzün süsü göz; aklın süsü, dil; dilin süsü, sözdür.”
Yusuf Has Hâcib / Kutadgu Bilig

Haberi Kaynak Sitede Oku