Okullar başıboş kaldı

1 yıl önce eklendi 55 defa görüntülendi

Bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden pandemi sürecinde yüz yüze eğitime geçildi ve eğitim sorunlarla başladı. Okullarda yardımcı personel eksikliği ve güvenlik görevlilerinin olmaması hem ailelere hem de öğrencilere endişe verirken, Merkez’de geçtiğimiz gün istenmeyen bir durum meydana geldi. Güvenlik zafiyeti ve okul çevrelerinde yaşanan olumsuz durumlar, yediden yetmişe Çanakkalelileri tedirgin ederken, eğitimde yaşanan sorunların önüne geçilememesi ise anlaşılamıyor.

Çanakkale, 2021-2022 eğitim-öğretim yılına sorunlarla başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yüz yüze eğitime geçmesi ile birlikte barınma sorunu patlak verdi. Çok sayıda öğrenci mağduriyet yaşarken, öğrenciler ve aileler yüksek kiralar ve fahiş yurt ücretleri ile cebelleşir oldular.

Okullarda güvenlik yok

Liselerde ise yeni eğitim-öğretim yılında güvenlik görevlileri bulunmuyor. Geçtiğimiz yıllarda, okullarda güvenlik görevlileri bulunurken, okullara dışarıdan girişlerde ve okuldan çıkışlarda denetlemeler yapılıyordu. Özellikle büyük liselerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için güvenlikler kilit rol oynuyorlardı. Bu sene ise hiçbir okulda güvenlik olmaması hem aileleri hem de öğrencileri tedirgin ediyor.

Yardımcı personel eksik

Pandemi sürecine, maske-mesafe ve hijyen kuralları ile yüz yüze eğitime geçilirken, okullarda yardımcı personel eksikleri yaşanıyor. Yardımcı personellerin sayısının yetersiz olması ise başta sendikalar olmak üzere, ailelerin tepkisini çekti.

Ders süreleri uzun-Ders araları kısa

Pandemi sürecinde, ders aralarının çok kısa, ders sürelerinin ise uzun olması, sınıflarda sosyal mesafe kurallarına uyulmaması yüz yüze eğitimin yol açtığı sorunlardan bazıları…

Alkollü derse girildi iddiası

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde liseler bölgesi olarak bilinen alanda, öğrencilerin öğle arasında alkol aldıkları öğrenildi. Alkollü öğrencilerin o şekilde derse girerek, okullarda istenmeyen durumlara zemin hazırladıkları ayrıca konunun adli mercilere taşındığı iddia edildi.

Okul önlerinde paket servis ile sipariş ettikleri ürünleri öğlenleri alan öğrencilerin görüntüleri ise tepki çekti. Herhangi bir güvenlik zafiyetine karşı duyarlı olan aileler ve öğrencilerin yakınları, yaşanan durum karşısında, okulların kendi beslenme durumlarını kendi içlerinde çözebileceklerini belirttiler.

Çanakkale’de tüm yaşanan hadiseler, velilere “Okullar başıboş kaldı” dedirtirken, aileler ise tedirgin.

Tunahan Ünsal

Okullar başıboş kaldı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku