Okuldaki yeşil alana beton döküldü

4 ay önce eklendi 19 defa görüntülendi

Şehrin köklü okullarından olan Çanakkale Anadolu Lisesi’nde, öğretmenlerin kavga, okuldaki müfettiş haberlerinden sonra ise şimdi de beton krizi çıktı. Okulun öğrenci yurdunun yanı başında bulunan yeşillik alan kökten temizlendi ve yeşillik alanın yerini beton altı. Çiçekler gitti, delikli taşlar bahçeyi kapladı. Yaklaşık 20 bin TL harcandığı öğrenilen karara başta öğrenciler olmak üzere tepki gösterildi.

Çanakkale Anadolu Lisesi’nde, geçtiğimiz aylarda okul müdürü ve okulun Almanca öğretmeni arasında bir tartışma yaşanmış ve tartışma kısa süre içerisinde kavgaya dönüşmüştü. O kavgadan hemen sonra ise okula müfettiş görevlendirilmiş ve başta öğretmenler olmak üzere olayla ilgili araştırma ve soruşturma yürütülmüştü.

Çanakkale Lisesi şimdi ise bir başka haberle anılır oldu. Okul bahçesi içerisinde bulunan ve yatılı öğrencilerin konakladıkları yurdun yanı başında kalan bölgede çimenlik bir alan vardı. Edinilen bilgiye göre bu yeşil alan kökten yerinden kazındı ve yerine delikli taşlar konuldu. Okulun yan tarafında, geçtiğimiz günlerde çiçekler varken, şimdi ise betonarme görüntü bahçeyi kapladı.

Öğrenildiğine göre yapılan bu betonlaştırma işlemi için yaklaşık 20 Bin TL harcandığı ve okulun ihtiyaçları olduğu halde neden böyle bir harcama yapıldığı tepki çekti. Okulun, su giderlerinin suyu tahliye etmediği, ayrıca fayansların kaygan olduğu ve iş güvenliğini tehlikeye soktuğu öğrenildi. Okulda öncelikli çözülmesi gereken sorunlar varken kaynağın bu şekilde kullanılmasına ise Eğitim Sen Çanakkale Şubesi tepki gösterdi.

Eğitim Sen Şube Yürütme Kurulu tarafından konuya tepki gösterilirken, Şube Başkanı Yasin Hacımusalar’a neler yaşandığını sorduk. Hacımusalar gazetemize yapmış olduğu açıklamada “Çanakkale Anadolu Lisesi ile ilgili olayı duyunca gerçekten çok üzüldük. Bugün özellikle anlamlı bir gün… Gezi direnişinin başladığı gündür. İnsanlar orada geleceklerine, doğaya sahip çıktılar. Böyle bir günde, gençler için yapılan yurtların betonlaşmaya doğru gitmesi, hem bir çevreci hem bir eğitimci olarak bizleri çok üzmüştür. Çocukların ayakları toprağa bassın isterdik. Bu huzur getirecekti.

Burada kamu kaynaklarının amacına, yerine uygun kullanılmadığına yönelik kaygı var. Okulun belli başlı öncelikleri var. Bir an önce bu beton yığınından kurtulmak gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

Okuldaki yeşil alana beton döküldü yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku