Nasıl başlarsa öyle gider

1 yıl önce eklendi 45 defa görüntülendi

2020’yi özetleye özetleye bitiremeyiz, orası aşikâr. Peki 2021? Nasıl anlatılacak kim bilir? Artıları eksilerinden fazla mı olacak, yoksa 2020 ye bir rakip mi?
Hep diyorum ya eğitim, toplumu etkileyen her şeyden etkilenir. Doğal afetlerden, ekonomik krizlerden, siyasi olaylardan ve yaşadığımız gibi salgın hastalıklardan.
Bu süreç olumlu da sonuçlanabilir, olumsuz da. Bunun için ise hazır olmak, yani heybenin dolu olmasından başka seçeneğimiz yok.
Eğer böylesi bir sürece hazır olarak girersek hem o günü sorunsuz atlatabilme hem de yarınlar için oluşabilecek sorunların önüne geçme şansımız olacaktır.
Geçmişten getirdiğimiz geleceğimize ışık tutacak da diyebiliriz buna.
Eğitim ile ilgili bizi bekleyen sorunlar neler peki?
Enine boyuna sürecin zorluklarından, olumsuz etkilerinden dem vurduk. Uzaktan eğitimin gerekliliği yadsınamaz elbette ancak Sayın Bakanımızında sürekli ifade ettiği gibi uzaktan eğitim ne kadar gelişirse gelişsin yüz yüze eğitimin yerini tutamayacak. Şu an eskisi gibi eğitime devam imkânımız da bulunmadığındanbu süreç ‘’Geleceğin kökleri’’ diye tabir ettiğimiz eğitimi de vuracak ve belki de vurdu da.
EBA TV elbette etkili bir platform ama biliyorsunuz ki etkileşimli bir sistem değil. Emek harcayan tüm hocalarıma teşekkürü bir borç bilsem de konu bir ağızdan anlatılıyor ve anlık geri dönüt alınamıyor. Öğretmen büyük bir hevesle ”anladınız mı çocuklar?” diye sorsa da olumlu ya da olumsuz cevap alamıyor.
Canlı derslere erişim konusunda hala sıkıntılar olduğunu hem ulusal medyadan hem de çevrenizdeki örneklerden gözlemliyorsunuzdur. Bu sıkıntı kolay kolay çözülebilecek cinsten bir sıkıntı da değil. Bütün ülkeye aynı anda tablet ve internet erişimi dağıtmak ne kadar mümkünse bu sıkıntıyı aşmak da o kadar mümkün. Hani heybemiz ne kadar dolu olursa o kadar rahat ederiz demiştim ya o misal.
Günler böyle geçip giderken ‘’Biz istediğimiz noktaya nasıl ulaşacağız?’’Derseniz cevap yarınlarda…
‘’Bir hapishane kapatmak için bir okul açın’’, ‘’Köklü bir eğitim, köklü bir gelecek.’’ gibisinden sloganları işitmeyeniniz yoktur. Bu doğrultudan ne kadar uzaklaşırsak amaçlarımızdan da o kadar uzaklaşmış oluyoruz.
Bundan sonrası için sağlam adımlar atarak ilerlememiz gerektiği aşikâr. Bakalım 2021 bize neler getirecek.
Gündemden Damlayanlar
Sayın bakanımız Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında “15 Şubat’ta hangi gruplarda yüz yüze eğitime geçebiliriz, hazırlık yaptık. Açıklayabilmek için salgının seyriyle ilgili verileri görmeliyiz.”
“(Kovid-19 aşısı) Eğitimi yüz yüze yapmamızın önünü açacak.” demişti. Bunun akabinde “Salgın sona erecek, okullarda sosyal mesafesiz eğitime devam edeceğiz. Okullar arası voleybol maçları yapacağız ve okullarımızın aylardır boş kalan spor salonlarında ilk servis atışını ben yapacağım. Her sandalyede bir öğrenci olacak. Maç bitiminde ıslık çalacağız. Olur mu?” ifadelerini de kullandı. 4 Ocak ve 15 Şubat tarihlerinde bazı kurslarında yüz yüze eğitime geçeceklerinin açıklanması akıllarda ki 15 Şubat tarihini güçlendiriyor.
Eğitim Takvimi 2021 Yayında
Geçtiğimiz yıl olumlu tepkiler alınan eğitim takvimi bu yıl da yayında. Her gün özlü bir sözün de paylaşıldığı takvimin hem eğitimcilere hem de öğrenci ve velilere ilham olması dileğiyle.
Atamadan Haber Yok
Öğretmen atamaları uzun yıllardır hep önemli günlerden olmuştu. Atanmayı bekleyen öğretmenlerimiz açıklanan kontenjanları da umutla ve hevesle bekliyor. En az 60.000 atama talebi olan öğretmenlerimiz iyi bir haber alabilme isteklerini sürekli sosyal medya platformlarında dile getiriyor.
Değerli okur hem fikirlerimi aktardığım hem de kısa bir gündem turu attığımız bu haftayı da Shakespeare ile noktalayalım
‘’ Geçmiş, bir başlangıçtır.’’
Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Haberi Kaynak Sitede Oku