“Müşteri değil, öğrenciyiz!”

5 ay önce eklendi 18 defa görüntülendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) öğrencileri, dün Çanakkale Belediyesi önünde ulaşıma gelen zamları protesto etti. Aralarında topladıkları imzalarla belediyeye başvuran öğrenciler, zamların geri alınmasını isteyerek “Müşteri değil öğrenciyiz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) öğrencileri, gerçekleştirilen son belediye meclis toplantısında alınan zam kararına tepki gösterdi.

Krizin faturasını öğrencilerin ödememesi gerektiğini söyleyen ÇOMÜ’lü grup açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bizler ÇOMÜ öğrencileri olarak, ulaşıma yapılan zammın geri çekilmesi talebiyle topladığımız imzaları teslim etmek için buradayız. Üst üste yapılan zamlar hali hazırda belimizi bükmüşken, yetersiz kredi ve burslarımızla asgari yaşamlara mahkum edilmişken, ne nitelikli bir eğitime, ne nitelikli bir beslenmeye erişebilirken; bir de sözde ‘öğrenci dostu’ olduğunu söyleyen belediyenin ulaşıma yaptığı zammın kabulü yoktur.”

“Üstelik şehrimizdeki ulaşım sorunu yalnızca zamlardan da ibaret değildir. Biz öğrenciler saatlerce duraklarda bekliyor kimi zaman derslerimize, kimi zaman sınavlarımıza geç kalıyoruz. Korona vaka sayılarının en yüksek olduğu illerden biri olan Çanakkale’de, ideal kapasitenin çok daha üstünde yolcu alınan otobüslerde sıkış tıkış ve sağlığımızı riske atacak koşullarda yolculuk yapıyoruz. Ücretsiz sahip olmamız gereken ulaşım hakkımızın elimizden alınması yetmiyor, bir de zamlarla karşılaşıyoruz. Bütün bunlara karşın, taleplerimiz açıktır: Ulaşıma yapılan zamlar derhal geri alınsın, otobüs seferleri arttırılsın, duraklarda bulunan dijital tabelalar otobüs saatlerini doğru bir biçimde görebileceğimiz şekilde onarılsın, tabela olmayan duraklara tabela eklensin. Pandemi koşulları gözetilerek gerekli önlemler alınsın. Buradan tekrarlıyoruz: Biz öğrenciler ekonomik krizin faturasını ödemekle yükümlü değiliz. Ancak belediye, öğrenci dostu politikalar üretmekle yükümlüdür. Taleplerimiz ya karşılanacak, ya da karşılanacak. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Haberi Kaynak Sitede Oku