Müsilaj.. "5 Yılda Çözüme Doğru Yol Alırız, 10 Yılda Anca.."

1 yıl önce eklendi 78 defa görüntülendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Marmara Belediyeler Birliği'nin Kocaeli'nde özel bir otelde düzenlenen “Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı”, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda Marmara Denizi'nde Şubat ayından beri etkisini her geçen gün arttıran Müsilaj'ın etkilerinin azaltılması, Müsilajın temizlenmesi için 22 maddelik Eylem Planı oluşturuldu. Toplantıya katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan basın mensupları ile bir araya gelerek çevre felaketine dönüşen Müsilaj için uygulamaya konulan 22 maddelik Eylem planının detaylarını anlattı.

 

“MÜSİLAJ ARTIK ULUSLAR ARASI BİR SORUNDUR”

Şubat ayından bu yana etkisini arttıran Müsilaj(Deniz Salyası) konusunda hazırlanan Eylem Planı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Ülgür Gökhan; “Marmara Denizinde Müsilaj sorununun çözümü için bölgede çeşitli adımlar atılmaya başlandı. Çanakkale’de ÇOMÜ ve Ankara’dan Su Ürünleri genel Müdürlüğünün katılımıyla bir toplantı yapılmıştı. Müsilaj’a neler sebep oldu, gerekçeleri nelerdir, bunlar tartışılmıştı. Üç temel nokta var; ilki kirliliktir. Bu da yıllardır gelen bir sorun. İkincisi denizdeki su sıcaklığının 2,5 derece artması, denizdeki bitki popülasyonuna patlama yaptırdığı, bunları yiyen küçük balıkların da azalması ve akıntı da durağanlığın artması olarak gösterildi. Cuma günü de ayrı bir çalışma düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Belediyeler Birliği bir çalıştay düzenledi. Bu çalıştaya ilgili mühendisler ve başkan yardımcılarımız katıldılar. Cumartesi günü ise; Belediyelerin su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu başkan yardımcılarının katıldığı ayrı bir toplantı düzenlendi. Neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu” dedi.

 

“ÇANAKKALE ARITMA KONUSUNDA EN İYİ BELEDİYEDİR”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Çanakkale Belediyesi olarak şehir merkezinde ve Güzelyalı-Dardanos bölgesinde arıtma tesisimiz faal durumda. İki arıtma tesisimiz de son derece ileri tekniklerle arıtma işlemi gerçekleştiriyor ve bakanlık tarafından da denetleniyor. Bu konuda ender belediyelerden bir tanesiyiz. Toplantı da Sayın Bakan da Çanakkale’den övgüyle bahsederek; en iyi durumda olduğumuzu ifade etti. Sızıntı suyunu artık artık arıtabiliyoruz. Marmara Bölgesinde arıtma konusunda en iyi durumda olan il Çanakkale olarak anılmaya layıktır” dedi.

“KÖYLERİN FOSSEPTİK ATIKLARI BARAJA AKIYOR”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasında vahim bir gerçeği daha açıkladı. Gökhan açıklamasında Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajına çevre köylerinde arıtma işletmeleri olmalarına rağmen arıtmanın çalıştırılmadığını ve köylerin foseptik atıklarının baraja bırakıldığını söyledi. Gökhan; “Çanakkale hem sıvı hem de katı atıkta iyi durumda. Bu şehrin içinden geçen Sarıçay’ın da üç köyden arıtmasız fosseptiği atılıyor. Çanakkale merkez iyi durumda ama tam şehrin içinden geçen Sarıçay’ın durumu maalesef bu. Bu yetmez gibi Barajın etrafındaki köylerin güya fosseptik için arıtmaları var ama çalıştırılamıyor. Ve bu atıklar maalesef barajın içine akıtılıyor. Ayrıca bütün ilçeler ve köylerin arıtılmadan doğaya verilen suları dereler vasıtasıyla Çanakkale ve denize veriliyor” dedi.

 

“BİR GÜN BİLE GECİKMEMEMİZ GEREKEN BİR SÜREÇTEYİZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, müsilaj sorununun henüz en iyi aşamada olduğunu, her geçen gün daha da kötü duruma gelineceğine dikkat çekti; “Marmara Belediyeler Birliği çok önemli bir birliktir. Birliği kuruluş amacı da tam da Marmara Denizi’ni ve sorunları ile ilgili olarak kurulmuştur. Çanakkale Belediyesi de Marmara Belediyeler Birliğinin kurucu üyesidir. Birlik olarak bunu uluslar arası sorun olarak algılıyoruz. Diğer devletler de bu sorunla ilgileniyorlar. Aynı sorun Adriyatik Denizinde de var. Yeterli tedbir alınmazsa Akdeniz’e sıçrayıp sıçramayacağı bilinmiyor. Yarın Karadeniz’e sıçrama tehdidi var. Şu gördüğümüz en temiz halidir, inşallah alınacak tedbirlerle daha ileri gitmez. Pazar günü sayın bakanın çağrısı ile Marmara Birliğinin koordinasyonunda Kocaeli’nde bir toplantı düzenlendi. Bu toplantı belediye başkanları, Valiler, Bakan Murat Kurum ve bakanlık personelleri katıldılar. İller bankası genel müdürü katıldı. TBMM Çevre Komisyonu ve milletvekilleri katıldılar. 5 saat süren toplantıda düşüncelerimizi aktardık. Bunun sonucunda Marmara’yı bu dertten kurtarmak için 22 maddelik eylem planı hazırlandı. Madde madde, cümle cümle tartışıldı ve hazırlanan eylem planı oybirliği ile kabul edildi. Sayın Cumhurbaşkanı hemen konuya müdahil olması dikkat çekti. Bu konuda hassas olunması için talimat verdi. Gerçekten de bir gün bile gecikmememiz gereken bir süreçteyiz.”

 

“5 YILDA ÇÖZÜME DOĞRU YOL  ALIRIZ, 10 YILDA..”

Toplantı da bulunan bilim adamlarının açıklamalarına da değinen Ülgür Gökhan Müsilaj sorununun ne zaman çözüme kavuşacağı ile ilgili olarak ise; “Müsilaj sorunundan ne kadar sürede kurtulabileceğiz sorusuna yanıt arandı. Bugün, yarın başlarsak en erken 5 yıl içerisinde bu işin çözümüne doğru yol alabiliriz. Çünkü ciddi yatırımlar söz konusu. Israrcı olur ve taviz vermezsek Marmara denizi ve bölgemizi hatta derelerimizi, havamızı, deniz ürünlerimizi de katarsak 10 yıllık bir periyoda ihtiyacımız var. Artık doğa kendisini ortaya çıkarttı ve en büyük alarmı vermiş oldu. Hazırlanan eylem planına hepimiz imza attık. Belediye başkanları, TBMM Çevre Komisyonu üyeleri, yöre milletvekilleri ve valiler imzaladık. Bu şu demektir; bundan hepimiz sorumluyuz. Burada bakanlığın işiydi, valiliğin, belediyenin işiydi deme şansımız kalmadı. Bu planın işlemesi konusunda her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

 

STRATEJİK PLAN YENİ FELAKETE YOL AÇAR MI?

Marmara Denizi’ni korumak için hazırlanan eylem planının ikinci maddesinde yer alan bir madde akıllara Mimar İsmail Erten’in ortaya çıkarttığı Balıkesir-Çanakkale Bütünleşik Kıyı İmar Planını getirdi. Söz konusu planda Çanakkale ve Balıkesir kıyılarında imarlaşma yerel yönetimlerin elinden alınarak bakanlıklara bırakılıyordu. Eylem Planının ikinci maddesinde yer alan Bütünleşik Stratejik Plan ile ilgili soruya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bu önemli bir soru önemli bir soru. Kıyı eylem planı ve hazırlanan bu eylem planındaki imarlaşma konusu hakkında Marmara Belediyeler Birliğine en kısa sürede gönderelim” dedi.

“EYLEM PLANI VATANDAŞLARA MALİ KÜLFET GETİRMEYECEK”

Marmara Denizi’ni kurtarmak için hazırlanan maddelik eylem planının vatandaşlara ek bir mali yük getirip getirmeyeceği sorusuna yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Buradan vatandaşlara hiçbir maliyet yüklenmeyecek. Tam tersine çevreyi kirletenlere ek sorumluluklar yüklenecek. Devlet ve yerel yönetimlerin sorumlukları sorumlu tutuyor. Vatandaş zaten yarattığı kirliliğin bedelini çeşitli vergiler ile ödüyor. Bunları tahsil edipte yatırım yapmamış olan yerel yönetimler, OSB’ler, sanayi kuruluşları bunları ödeyecekler. Arıtma tesisi gibi yatırımlar için Bakan Bey 25-30 milyar TL’lik bir bütçe dedi ama ben daha fazla tutacağını tahmin ediyorum. Toplantıda şunu önerdim; AB hibe fonları OSCD ve dünya bankası gibi kuruluşlardan hibe veya ucuz kaynak bulunabileceğini söyledim. Bu kurumlar zaten verdikleri parayı da denetliyorlar. Bunların bir kısmı hibe bir kısmı kredi ile kısa sürede yapılabilir” dedi.

 

“DENİZİMİZİ TEMİZLEYECEĞİZ”

Çanakkale’nin kıyılarında da görülen Müsilaj’ın temizlenmesi için kısa sürede çalışma başlatacaklarını belirten Ülgür Gökhan; “Çanakkale’de denize girme kısmında bir denize girilmez diye bir sorun yok. Görsel olarak bir sıkıntı var, insan sağlığına bir zarar vermiyor. Umut ediyoruz ki bir an önce buradan gitsin. Önceki yıllarda bir teknemiz vardı kıyı temizliği için kullandığımız, şimdi böyle bir tekneyi Marmara Belediyeler Birliğinden alacağız kıyılarda en azından yüzeyde bir temizlik yapacağız. Sayın Valimiz ile de görüşüp eylem planını bahsedeceğiz. Sayın Bakan bu plana imza attıktan sonra biz imza attık. Vatandaş, kamuoyu bunu sürekli takip edecekler. Başarılı olup olmadığımızı denize bakarak göreceğiz. Müsilaj varsa başarılı olamamışızdır, üzerimize düşenleri yapmamışız demektir” dedi.

 

“GÜVENMEK İSTİYORUZ”

Marmara Denizinde Müsilaj görünür olduğu sürece bu konu kapanmaz. Daha da deşilir ama kapanmaz. Ben bunu sevinerek anlatmıyorum; bunun sorumluluğu var. Biraz kamuoyuna bağlı bu eylem planının çalışması, işe yaraması. Türkiye’de kanunlar uygulanmıyor bunun çalışacağını nereden biliyorsunuz derseniz bir şey diyemem. Ama bunların hepsi o toplantıda konuşuldu. 5 saatte herkes söz alıp anlattı. Tarihlere dikkat ederseniz hepsi kısa eyleme geçmek için. Bununla ilgili herkes harekete geçmek zorunda. Kaynak yaratılması için mesela adımlar atılmalı. Bu eylem planına güvenmek istiyorum. Marmara Belediyeler Birliği’nin çok iyi bir genel sekreteri var. Bilim ve teknik kurulları iyi çalışırsa; birliğin bütçesi de var. Marmara Belediyeler Birliğinin bunun yürütmesini üstlenmesi beni ümitlendiriyor. Eğer top Ankara’nın üzerinde kalsaydı işimiz zordu. Birlik daha hızlı ve bağımsız hareket edebiliyor. Burada siyasi çatışmada yok. Hep beraber birlik olduğu için, bakan da el attığı için yapılabilinirmiş gibi düşünüyorum. Çok mu iyimserim? İyimser olmak zorundayız” dedi.
  

Haberi Kaynak Sitede Oku