Mücadeleye bisikletleriyle devam ediyorlar

1 yıl önce eklendi 59 defa görüntülendi

Bugün Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi Kordon’da Truva Atının önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına bisikletleriyle gelen kadınlar “Bas pedala haykır! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” sloganı eşliğinde alana giriş yaptı.

İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi’nin açıklaması şu şekilde; “20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Türkiye’nin sözleşmeden çekildiği yönünde açıklama yapılmasından bu zamana yaklaşık 2,5 ay geçmiştir. Bu süreçte, siyasal iktidarın kadın özgürlüğü aleyhine verdiği bu açık mesajı kendisine güvence olarak gören ataerkil zihniyet;  saldırılarını, tecavüzlerini ve cinayetlerini çok daha pervasızca gerçekleştirir olmuştur. Geçen bu 2,5 aylık süreçte kadın mücadelesi İstanbul Sözleşmesi’nde vücut bulan kazanımlarından bir an bile vazgeçmeyeceğini kararlılıkla ortaya koymuştur.

Bir yandan pandeminin getirdiği yoksulluk, şiddet, çıkışsızlık sarmalında, kadın dayanışmasını büyüterek mücadele eden kadınlar, bir yandan da toprağının, suyunun, denizinin, havasının, kısaca tüm yaşam alanlarının hunharca katledilmesine karşı durmaktadır.

Bugün burada özgür ve eşit hayat hakkımızdan, doğamızdan asla vazgeçmeyeceğimizi;  neşemizi umudumuzu koruyarak mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Bas pedala haykır! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!”

Ş. Ezgi Tuncel

Mücadeleye bisikletleriyle devam ediyorlar yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku