“Mağduruz.. Belediyemizden Destek Bekliyoruz..”

1 yıl önce eklendi 69 defa görüntülendi

Çanakkale Belediyesinin işletmeciliğini yaptığı Yat Limanında tekne kapasitesi uzun yıllardır dolmuş durumda. 80 kadar tekne kapasitesine sahip balıkçı barınağında yer kiralayan teknelerin çoğu ise amatör balıkçı olarak tabir edilen tekne sahiplerine ait. Yüzer iskele kısmında ise lüks yatların yanı sıra günü birlik gelen gezinti tekneleri bulunuyor. Ekmeğini denizden çıkartan balıkçıların ise yer sorunu uzun yıllardır devam ediyor.

 

BALIKÇILARIN TEKNELERİNE YER BULUNAMIYOR

Geçici olarak teknelerini Yat Limanının balıkçı barınağı kısmına bağlayan Balıkçı esnafı, yer bulamadığında ise teknelerini Sarıçay’a bağlıyorlar. Ancak Sarıçayda da tekne boyutlarından dolayı iç kesimlere bağlayamayan balıkçıların mağduriyetine şimdi de Çanakkale Belediyesi tarafından günlük olarak tekne sahiplerine tahakkuk ettirilen Bağlama ücretleri..

PANDEMİ, MÜSİLAJ DERKEN ŞİMDİDE BAĞLAMA ÜCRETLERİ!

Her yıl olduğu gibi ilgili bakanlığın açıkladığı 2021 yılı Tekne Bağlama Tarifelerinde balıkçı esnafına katkı amacıyla oldukça düşük tutuluyor. Türkiye’deki tüm limanlarda geçerli olan tarifeler Çanakkale Belediyesince balıkçı esnafına ise uygulanmıyor. Hali hazırda devam eden Pandemi salgınında denize açılmakta sıkıntı çeken Balıkçı esnafı zaten mağdur olurken; Şubat ayından itibaren Marmara Denizini etkisi altına alan Müsilaj sorunu da balıkçıları zor durumda bıraktı. Üstüne birde Belediyenin uyguladığı tahakkuk ücretleri Balıkçı esnafını tam anlamıyla bitirme noktasına getirdi.

 

“CİDDİ SIKINTILAR İÇERİSİNDEYİZ”

Çanakkaleli balıkçıların içinde bulunduğu sıkıntıyı Aynalı Pazar okuyucularına aktaran Çanakkaleli balıkçı Ergin Taneri; “Müsilaj şu anda Çanakkale ve Türkiye’de çok büyük bir bela. Marmara’da şu anda denizcilik, balıkçılık faaliyeti bitmiş durumda. Balıkçılar olarak denizden kazandığımızla evlerimize ekmek götürmeye çalışan insanlarız. Bakanlık bu konuda Balıkçılar için bazı destekler açıkladı ancak bu destekleri ne zaman alacağımız belirtilmedi. Kaldı ki; alacağımız destek miktarı da çok cüzi miktarlarda. Örneğin benim 7,80 metre boyunda bir teknem var; bu tekneye şuanda bakanlığın verdiği destekleme 2 bin TL civarında. Verilen 2 bin lira destekte bir sonraki destek açıklanıncaya kadar. Onunda ne zaman olacağı belli değil. Hal böyle iken, işler inanılmaz derece de kötü gidiyor. Ekonomik anlamda ciddi sıkıntıların içerisine girdik” dedi.

 

“TEKNELERİ BAĞLAYABİLECEĞİMİZ SABİT BİR YERİMİZ YOK”

Yat Limanı ve Balıkçı barınağında tekneler için sıkıntı olduğunu belirten Ergin taneri; “Çanakkale Belediyesinin işlettiği Yat Limanına bağlı; yüzer iskele bölümü ve Çanakkale Balıkçı Barınağında malum yer yok. Bizim de bu tekneleri başka bir yere bağlama şansımız yok. Sarıçay’ın da durumu zaten ortada.. Teknelerimiz zaten Sarıçay’dan belli bir yere kadar girebiliyor ve ondan sonrasına ilerleme imkânımız yok. Teknelerimizin Sarıçay içerisinde girebilme imkanının bulunduğu yerlerde de zaten boş yer yok. Dolayısıyla teknelerimizi bizler liman içerisinde boş bulabildiğimiz müsait olan yerlere bağlıyoruz. Bugün burası boşsa buraya, yarın başka yer varsa oraya bağlayarak idare etmeye çalışıyoruz” dedi.

“GÜNLÜK 82,50 LİRADAN; ÜÇ AY İÇİN 7 BİN 800 TL BORÇ ÇIKARTILDI”

Sıkıntıların sadece avlanma ve teknelerini bağlayacakları yer iken şimdide Çanakkale Belediyesi tarafından tekneler için belirtilen Bağlama Bedelinin de sıkıntılarına eklendiğine dikkat çeken Balıkçı ergin Taneri; “Belediyemizin bize açıkladığı temel gerekçe ise; limanlarda maalesef yerimiz yok diyor. Mecburen idareten bağlamaya devam ediyoruz. Fakat tam bu esnada biz balıkçılara çok ciddi miktarlarda Tekne Bağlama Ücreti alınıyor. Benim tekneme günlük bağlama ücreti olarak 92,50 TL ücret tahakkuk ettirilmiş. 3 ayda 7 bin 800 TL ücret tahakkuk ettirerek e-devlet üzerinden ödeme emri gönderdi. Şimdi bizlerin durumu bu kadar kötüyken; kendi adıma söylersem inanın benim bu üç aylık 7 bin 800 TL bağlama ücretini verme gücüm yok. Ben bu parayı bir sene de kazanamam denizden. Durum bu şekilde devam ederse ki devam edecek gibi de görünüyor. Bu ücret ilk üç ay için tahakkuk ettirildi. Sonraki üç ayda tekrar 7 bin 800 TL gelecek ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacak. Yıllık 33-36 bin TL gibi bir rakam karşıma çıkartılacak. Bu durum diğer balıkçı arkadaşlarımız içinde geçerli. Bir başka arkadaşımıza 8 Bin TL ücret çıkartılmış, tekne boyuna göre farklı bağlama ücretleri isteniyor” dedi.

 

BAKANLIK 6,50 LİRA DİYOR.. BELEDİYE 92,50 LİRA İSTİYOR!

Balıkçı esnafının ekonomik olarak zaten büyük sıkıntı içinde olduğunu belirten Ergin Taneri üstüne de bakanlığın belirlediği tarifenin Çanakkale Belediyesi tarafından uygulanmaması nedeniyle borç batağına sürüklendiklerini açıkladı. Yaşanan durumu açıklayan Ergin Taneri; “Buradaki en büyük sorun; Yat Limanı, Yüzer İskele ve Balıkçı Barınağı bölümünde ki belediyemiz buraya Sandal Baseni ismini veriyor ama o da zaten tartışmalı bir konudur. Bakanlık tüm bu alanları Balıkçı Barınağı Kıyı Yapısı envanterine dahil etmiş. Buraların hepsine Balıkçı Barınağı statüsü verilmiş ama işletmecilerin bazılarına bu kararlar tebliğ edilmemiş. Bunlar işin siyasi boyutları; biz işin siyasi boyutunda da değiliz. Limanı kimin işlettiği ile de ilgimiz yok; bizler sadece bize tahakkuk ettirilen ücretlerin makul seviyelere çekilmesini istiyoruz” dedi.

“BELEDİYEMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ; ÜCRETLER MAKUL SEVİYEYE ÇEKİLSİN”

Tekne Bağlama Ücretleri ile ilgili durumu örnekle anlatan Ergin Taneri; “Örneğin ben Eceabat ilçemizde ikamet eden birisi olsam; teknemi Eceabat limanına bağlamış olsam farklı ücret öderdim. Aynı denize olta atan balıkçılarız bizler; Eceabat’ta bağlama imkanım olsa, teknemi oraya bağlasam günlük 6,57 TL ödemiş olacaktım. Teknemi Antalya limanına bağlasam günlük 14,80 TL’dir. Bu rakamlar bakanlıkça belirlenen 2021 tarifeleridir. Hal böyle iken Çanakkale balıkçı esnafından istenen günlük 92,50 TL afakî miktarlardır. Bizim belediyemiz tarifeyi açıklarken; Türkiye’de belki de tek olan bir ücretlendirme yapıyor. Yat Limanına bağlanan tekneler ile balıkçılar için bağlama ücretlerini aynı kefeye koymuş. Yani lüks yat ile balıkçı teknesi ayrımı yapmamış. Hâlbuki bütün balıkçılar 1280 sayılı kanuna tabidir, limanlar ve barınaklarda balıkçılara öncelikli bağlama hakkı tanınmıştır. Bu bağlama haklarında da işletmeciler; Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı tarifeyi uygulamakla yükümlüdürler” dedi.

 

“YAT SAHİBİ, FABRİKATÖR DEĞİLİZ.. BU PARALARI ÖDEYEMEYİZ.. DESTEK BEKLİYORUZ”

Yat, gezinti teknesi tarifelerinin balıkçılara da uygulanması sonucunda ödenmesi mümkün olmayan borç yükü ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Ergin Taneri Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın kendilerine destek vermesini istedi. Taneri; “Bizlere tahakkuk ettirilen Bağlama Ücretlerinden dolayı mağdur durumdayız. Bizim belediyemizden ricamız en azından şu zor günlerde bizlere bu konuda destek çıkmaları, uygulamada bakanlığın belirlediği tarifinin uygulanmasıdır. Kimse bize bedava bir şey yapsın istemiyoruz; bunun ücretini ödeyelim ama bakanlığın tarifesi üzerinden ödeyelim. Biz Yat sahibi değiliz, fabrikatör de değiliz. Denizden ekmeğini çıkartan, evine ekmek götüren insanlarız. Dünyanın en zor işini yapıyoruz beklide. -6 derece soğukta da, 40 derece sıcakta da saatlerce denizde ekmek parası için çalışan insanlarız.7-8 bin gibi enteresan rakamların altından biz balıkçıların kalkma şansı yoktur. Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’dan ricamız, isteğimiz en azından şu süreçte bizlere destek olmasıdır. Umarım bizlerin talebini de dikkate alır; kendisinden destek bekliyoruz. Bizleri mağdur eden bu durumun ivedilikle çözülmesini bekliyoruz” dedi.

 

“100 LİRA KAZANIYORUM, YARISI MASRAF..”

Çanakkale’de uzun yıllar balıkçılık yapan Hakan Çakmak ise günlük masraflarını bile güçlükle çıkartabildiklerini, kendilerine e-devlet üzerinden gönderilen tebligatları ödeme güçlerinin olmadığını söyledi. Çakmak yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı, “Benim teknemin boyutları 8,10’dur, her gün 102 TL bağlama ücreti tahakkuk ettiriliyor. Ayda 3 bin TL’den fazla miktarda tahakkuk ücreti talep ediliyor. Bu miktarı mümkün değil ödeyemem. Dün sabahtan akşama kadar denizdeydim; 100 TL para kazandım. Bunun 50 lirası zaten mazot parası olarak masrafa gidiyor. Kazandığım para bağlama ücretini bile karşılamıyor. Bu sıkıntımız 1,5 yıldan bu yana sürüyor. Mazot alabilirsek, eve ekmek götürebilirsek ne mutlu bize. 31 Aralık 2020 tarihinden bu yana da tahakkuklandırma başladı, e-devlet üzerinden ücretler bildiriliyor. Biz bunları ödeyemezsek de icra işlemi başlatacaklar. Burada bir yerimiz olsun; balıkçılara bakanlıkça verilen haklara göre; bedelini ödeyelim” dedi.

 

BAKANLIK “ÖNCELİK BALIKÇILARIN” DİYOR AMA..

Liman, İskele ve Balıkçı Barınağı statüsü bulunan her alanda öncelikli sahiplendirmenin balıkçılarda olduğunu hatırlatan Hakan Çakmak; “Balıkçı statüsünde olmayan çok sayıda tekne var burada. Bunlardan bizlere boş yer kalmıyor. Gezinti teknesi de var; emekli olup da teknem olsun diyen de tekne alıp bağlamış buraya. Oysa kanunlara göre önceliğin bizlere verilmesi gerekiyor. Balıkçılık önceliktir denmiş ama bizim yerimiz yok. 40 sene önce tekne alıp yer almış insanlar var; bunlara al tekneni git buradan da diyemezsiniz. O yüzden bu işe belediyemizin bir çözüm bulması lazım; bu ücretleri bakanlığın belirlediği tarifelere çekmeleri gerekiyor. Ödeyemezsek eve ekmek götürdüğümüz ekmek teknelerimizi icra yoluyla elimizden alırlar” dedi.

Haberi Kaynak Sitede Oku