Lojmanların yıkılmasını istemiyorlar İmza kampanyası başlattılar

1 yıl önce eklendi 60 defa görüntülendi
Lojmanların yıkılmasını istemiyorlar İmza kampanyası başlattılar

Ayvacık İlçesi’ne bağlı Gülpınar Köyü’nde yaklaşık 20 yıldır hizmet veren, öğretmenlere ait lojman hakkında, ödenek olmadığı gerekçesi ile yıkım kararı alındı. Lojmanda oturan öğretmenler ve aileleri ise zor durumda kalırken, köy halkı öğretmenlerine sahip çıkarak lojmanların yıkılmaması için imza kampanyası başlattı.
Ayvacık İlçesi’ne bağlı Gülpınar Köyü’ne yapılan Şehit Jandarma Uzm. Çvş. Aycan Özdil Yatılı Bölge Okulu’nun yakının bulunan, yaklaşık 20 senelik öğretmenler lojmanı hakkında yıkım kararı çıktı. 10 daireden 7’si dolu olduğu lojmanda öğretmenler bir anda gelen yıkım kararı ile neye uğradığını şaşırdı. İddiaya göre 2008 senesinde güçlendirme çalışması yapılan lojmanlara geçtiğimiz yıl İl Özel İdaresinden yetkililer gelerek binadan numune aldılar. İnceleme sonrası ‘Binada sıkıntı yok’ denildi. Ardından tadilat olacağı lojmanda oturanlara söylendi. Ardından kendilerine ulaşan yeni haber ile lojmanlarının yıkılacağı kendilerine bildirildi. Çevrede kiralık ev bulmanın da zor olduğunu, bulunan evlerin 1000-1500 TL’den başladığını belirten öğretmenler kara kara nerede oturacaklarını düşünüyorlar. Köy halk da öğretmenlerine sahip çıkarak oturdukları lojmanların yıkılmamasını istiyorlar. Öyle ki bir de imza kampanyası düzenlediler.
Köylülerin lojman yıkım kararı ile ilgili açıklamaları ise şu şekilde;
Emre Uçar(Esnaf) : “2017 şubat tarihinde gerçekleşen depremde köyümüzde ikamet eden öğretmen arkadaşlarımız çok zor zamanlar geçirdi. Depremin ilk haftasında sınıflarda uyuduğuna şahit olduk daha sonrasında konteyner evlerde kaldıklarına şahit olduk, ama köyümüzü terk etmediler. Şimdi duyduğumuza göre lojmanları tadilat yapılacakken vazgeçilmiş, yıkım kararı verilmiş. Köyümüz adına üzücü bir konu. Köyümüzde ev yok. Yakın köylerimizde olan durum gibi sık sık öğretmen değiştirmek zorunda kalırız bundan sonra. Öğretmen lojmanımızın yıkılmasını istemiyoruz. Güçlendirme ve tadilat yapılmasını istiyoruz”
Erdal Adalı (Esnaf) “ Öğretmenlerimiz hep halk ile iç içe. Lojmanda kalmalarından dolayı çok fazla sosyal etkinlik yaptıklarına şahit oluyoruz. Bayramlarımız coşkuyla geçiyor. Çocuklarımız sınava dayanışma içinde coşkuyla hazırlanıyorlar. Öğretmen lojmanlarımız yıkılırsa bu köyde öğretmen kalmaz. Köyümüzde az ev olduğu için kiralar pahalı, ayrıca kiralık ev de yok”
Taylak Yapı Halil: “Öğretmenler köyümüz için çok değerli. Lojmanlarına yıkım kararını öğretmenler köyde ev arayınca öğrendik, hoş ev de yok köyde. O dönem ilden gelen kişilerle görüştüğümüzde tadilat olacağını söylüyorlardı ve bizler de yeni yapılan okulumuzla birlikte lojmanın da yenilenmesinden, sağlamlaşmasından mutluluk duyacağımızı ifade ettik. Sonra duyduk ki yapımdan vazgeçilmiş yıkıma karar verilmiş. Köyümüzün deprem bölgesi olması sebebi ile o kadar ev yapılabiliyorken öğretmenlerimize tadilat ve güçlendirme kapılarının kapanması bizleri üzdü. Çocuklarımız her sene öğretmen değiştirir artık. Yetkililerin ve göreve yeni başlayan sayın valimizin sesimize kulak vermesini istiyoruz”
Taksici Neco: “Daha önce güçlendirme(2008) gören lojmanın yıkım kararı çıkması açıkçası bizi üzdü. Köyümüz en yakın ilçe merkezine 45 km il merkezine 100 km. köyümüzde ev de yok. Öğretmenlere ne zamana kadar gidiş geliş yapacak. Yollarımız da dağ yolu. Çocuklarımızın zaten deprem bölgesinde yaşıyor. Bir de her sene öğretmen değiştirmelerini istemiyoruz. Biz öğretmenlerimizin ikamet adresinin, öğretmeni oldukları köy olsun istiyoruz. Bu sebeple lojmanlar tadilat görürse eğitim gören çocuklarımız adına veliler olarak çok memnun kalacağız”
Nalbur Volkan (Köy Azası) “Bizler deprem bölgesindeki köy okuluna çocuklarımızı gönderiyoruz. 3 buçuk senedir de deprem sebebi ile sıkıntılarımız oldu. Tam şükür yeni okulumuz bitti çocuklarımız çok mutlu derken 1 ay sonra virüs çıktı. Şimdi de duyduk ki öğretmenlerimizin ikamet ettiği lojman yıkılacakmış. Birden verilen bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü daha önce güçlendirme (ki 2008 senesinde de güçlendirme gördü lojman) ve tadilat yapılacaktı. Şimdi çocuklarımızın eğitimi de sekteye uğrayacak. Deprem bölgesinde ev bulmak zor. Biz artık rahat bir nefes almak istiyoruz. O kadar deprem evi yapıldı. Deprem bölgesinde kalan öğretmenlerimiz için de bir şeyler yapılabilir. Ayrıca bölgenin en büyük köy okulu da depremin merkezi olan bizim köyümüzdedir. Bu sebeple biten okulumuzun çevre düzenlemesini ve çok büyük ihtiyaç olan spor salonun yapılmasını istiyoruz. Yetkililerin ve göreve yeni başlayan sayın valimizin sesimize kulak vermesini istiyoruz”
Hektor Restoran (Uysal Ailesi) “Okul lojmanlarına 2008 senesinde zaten güçlendirme yapıldı ve öğretmenlerimizi seviyoruz. Öğretmenlerin dağılması durumunda çok üzüleceğiz. Lojmanı yıkma kararı deprem bölgesinde duymaktan hicap duyduğumuz konulardan. Deprem bölgesinin yaralarını sarmak istiyorsak yıkmak yerine yapmayı tercih etmeliyiz. Sayın valimizin sesimize kulak vermesini istiyoruz”
Ahmet Sever (Sever Emlak) “Okulumuz ilkokul, ortaokul, lise olarak 300 öğrenciden fazla Ayvacık bölgesinin en kalabalık köy okulu. 16 derslik olarak planlanarak yapılan okulumuz ile alakalı olarak spor salonu, çevre düzenlemesi bekliyoruz. Bunları duymak isterken lojmanların yıkılacağını duyduk ve üzülmemek elde değil. Köyümüz uzak bir köy, barınma ihtiyacı karşılanmayan öğretmenlerimizin okulumuzu ileride tercih etmesi zor. Sonuçta burası deprem bölgesi. Yetkililerin ve göreve yeni başlayan sayın valimizin sesimize kulak vermesini istiyoruz”

Haberi Kaynak Sitede Oku