“Kontak kapatmak istemiyoruz!”

5 ay önce eklendi 17 defa görüntülendi

Öğrenci ve Personel taşımacılığı yapan tüm esnafın sorunlarının görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi. 14 Nolu Komite Başkanı Sezer Güner, toplantıda yaptığı konuşmada gelen zamlardan dolayı kontak kapatmak istemediklerini söyleyerek, bu doğrultuda öğrenci servislerine belli oranda zam yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Servisçi sektörünün, taşıma sektörünün sorunları, bu sorunlar ile ilgili yapılması gerekenler, çözümlerini dile getirmek üzere ÇTSO Kongre salonunda toplandılar.

Çanakkale ve Sanayi Ticaret Odası 14 Nolu Komite Başkanı Sezer Güner, sunum yaparak, “Servis firmalarının sorunları saymakla bitmez. Bir araç bizim açımızdan aynı bir iş yeri gibidir. Servis araçları, gezici iş yeridir. Bugün bir berber, bir market neyse servis araçları bizim için odur. Biz gezici olduğumuz için bizim sorunlarımız apayrı sorunlar. Biz sürekli kontrol altında olan işletmeleriz. Trafikte olduğumuz için sürekli göz önündeyiz. Bundan dolayı sıkıntılarımız bitmiyor. Bizim servis araçlarımızda giderlerimiz gün geçtikçe artıyor” dedi.

“Kazanç oranlarımız düşmeye başladı”

Güner, “Eskiden giderlerimiz vardı ve bu giderler artmaya başladıkça kazanç oranlarımız düşmeye başladı ve biz sıkıntılardan kurtulamaz hale geldik. İhtiyaç duyulan zamlar, ihtiyaç duyulan ekonomik giderler fazlasıyla artmaya başladı. Her servis aracının aracının giderleri, vergileri, sigortaları, belediye güzargah belgeleriz, muayane, bakım gibi giderler arttı. Bu da ister istemez servis işletmeleriniz ve araç sahiplerinin ekonomik olarak sıkıntıya girmesine sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Servisçi parasını alamadı

Pandemi döneminin sektörünün etkisini değerlendiren Güner, “2020 yılına kadar servisçilik kendi halindeyken, maalesef pandemiden dolayı taşımalı sektör tamamen durdu ama giderler durmadı. Aynı giderler devam etti. Sigortalarımız, kredilerimiz, araçlarımızın sigortaları hepsi devam etti. Duran araçlarımızın hepsi de kendi kendine zarar çıkarmaya başladı. Kiminin aküsü bitti kimisinin kapısı arıza yaptı. Pandemiden dolayı servisçilik tamamen sıkıntıya girdi ve adeta bu meslek yok olma, ekonomik anlamda bitme durumuna geldi. Bazı devletin verdiği uzatmalı krediler talep edildi ve bu talep edilen krediler servisçilerin üstüne tekrardan yük olarak servisçinin üstüne yük oldu. Servisçi köydeki malını sattı, büyüklerinden destek aldı. 2021 yılında okullar açıldığında, hibrit sistemle olduğundan yine servisçinin işine yaramadı. Ekonomik bir faydası olmadı. Servis firmalarının birçoğu ödeme alamadı. Öğrenci 2 gün gitti diğer gün gitmedi. Bu yüzden veliler kaç para ödeyecektim derken, firmalar alması gereken bedelleri alamadılar” şeklinde konuştu.

“Servisçi esnafı kara kara düşünmeye başladı”

Güner, büyükşehirlerde olduğu gibi Çanakkale’de çok fazla sayıda servis yapılamadığını vurgulayarak, “Büyükşehirlerde günde 10 tane iş yaparken biz burada 2 tane iş yapabiliyoruz. Masraflarımız aynı olduğu için, bizler ister istemez yaptığımız iş bazında bu giderlerimizi karşılamaya çalışıyoruz. Velilerimiz de bu konuda sıkıntı yaşıyorlar, onlar için de ödemesi sıkıntı. Ama biz ister istemez giderlerimizi bir yerden çıkarmak zorundayız. Asgari ücret arttı, akaryakıt arttı. Pandemi döneminde destek bekledik ama hiçbir destek göremedik. Bu zamlardan sonra servisçi esnafı kara kara düşünmeye başladı” dedi.

“Belli bir oranda zamma gitmek zorunda kalacağız”

“Pandeminin ardından bir de döviz kurundaki artış maalesef lastik, akaryakıt, tamir, bakım giderlerini de arttı” diyen Sezer Güner, “Akaryakıt olmazsa olmazımız. Şehirlerin çoğunda gelen zamlardan dolayı kontak kapatıldı. Biz Çanakkale’de kontak kapatmak istemiyoruz. Çanakkale’miz küçük bir şehir. Okullarımızla, velilerimizle aile gibiyiz. Biz kontak kapatmak istemiyoruz. Çocuklarımızı mağdur etmek istemiyoruz. Öğrenci servisi olmazsa olmaz. Bundan dolayı tüm şehirlerde olduğu gibi bizim de gelen zamlardan kaynaklı fiyat artışı meydana çıktı. Çanakkale’de istemesek de belli bir oranda zamma gitmek zorunda kalacağız. Bu fiyatlara öğrenci servisi hizmeti verebilmek zor hale geldi” ifadelerini kullandı.

Gizem Tuğçe Bayhan

“Kontak kapatmak istemiyoruz!” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku