Koç: “Bu kokuşmuş düzeni değiştiremiyorsak suç bizimdir”

10 ay önce eklendi 34 defa görüntülendi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hafta sonu gerçekleştirilen Merkez İlçe Danışma Kurulu Toplantısında partililer, iktidara yönelik söylemlerde bulunurken bir yandan da parti içi özeleştiri yapmayı da ihmal etmedi.

Danışma Kurulu toplantının dikkat çeken bir diğer ismi de Çanakkale Belediyesi Meclis Üyesi Kanber Koç oldu. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇTSO) katip üyesi olarak CHP’nin ekonomi yüzü olan Koç, toplantıda CHP’nin iktidarı için fikirlerini beyan etti.

“YAPICI VE ÇÖZÜM ODAKLI ELEŞTİRİLER YAPMALIYIZ”

Koç, “Ben öncelikle genelden başlamak istiyorum. Siyaset, ülkemizde çok kirlendi. Bizim tek başımıza iktidar olma şansımız yok. O zaman ittifakla yürümemiz lazım. Mevcut iktidar da zaten ittifakla hareket ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifakları demokratlar olmalıdır.

2019 seçimlerindeki strateji bize yerelde iktidarı getirdi. Bu devam etmeli, geçmişteki hatalar yapılmamalıdır. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu özellikle bu partide görev alan arkadaşlar eleştiriyor. Evet hataları olabilir, eleştirilebilir ama yapıcı çözüm odaklı eleştiriler olmalıdır. Bizim gerek partimiz, gerek ülkemiz adına birlik olma zamanımız.” diye konuştu.

ÜYELERE ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Geçmiş seçimlerde bedeller ödendiğine dikkat çeken Koç, “1994 yerel seçimleri, 1999 genel seçimleri ve 2002 genel seçimlerinde biz bu yanlışları gördük, bedelini ödedik bu zihniyeti bu yanlışlar iktidar yaptı. 1999’da maalesef partimiz barajın altında kaldı. Ankara ve İstanbul’u yüzde yüz kazanacakken SHP, CHP ve DSP, üç sol parti ile seçime girildi ve hiç şansı olmayan sağ parti belediyeleri kazandı. 25 yıl 2019’a kadar bize ve sosyal demokratlara gün yüzü göstermediler. Cumhuriyet Halk Partisini eleştirebiliriz ama biz bu kurumdan vazgeçemeyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemi vardır: ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olmalı…'” ifadelerine yer verdi.

“BU KOKUŞMUŞ DÜZENİ DEĞİŞTİREMİYORSAK SUÇ BİZİMDİR”

Koç, sözlerine seçim çalışmalarına yoğunlaşılması konusunda vurgu yaparak devam etti: “Mevcut iktidar, ekonomik olarak milletin belini kırdı. 2017 sonu da krizin ayak sesleri geliyorken 2018 ve 2019’da kriz tavan yaptı. Hükümetin imdadına 2020 mart ayında pandemi yetişti ve kriz yokmuş da pandemiden kaynaklanıyormuş gibi milletin aklıyla dalga geçtiler ve algı yönetiyorlar. Şuan Z kuşağı diye adlandırılan genç bir kitleye sahibiz. Bu  hükümetten başka bir hükümet görmeyen, yapılan anketlere göre %19 civarında bir oy oranına sahipler.  Biz bu oylara talip olmalıyız, müthiş bir bıkkınlık ve ümitsizlik var. Bu kadar doneye ve kötü yönetime ve hatta mafya – devlet sarmalı birbirine girmiş kokuşmuş düzeni değiştirmeyi vaat edip oylarını alamıyorsak suç tamamen partimizin ve bizim.

Yerele geldiğimizde iktidarız uzun bir zamandır, iktidarımızı korumamız lazım seçime 2,5 yıl gibi bir zaman kaldı. Bir an önce sahaya inmemiz bütün üyelerimiz ve seçilen kadrolarımızla çalışmamız lazım. Kim nereye aday olacaksa seçim takvimi açıklandığında çıksın adaylığını açıklasın kim görevi alırsa, belediye başkanlığı belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve hatta muhtarlarımıza destek olmalıyız.”

Eylem Gözeldere

Koç: “Bu kokuşmuş düzeni değiştiremiyorsak suç bizimdir” yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku