KISA VE ÖZ KONUŞUN

5 ay önce eklendi 14 defa görüntülendi

İhtiyaç olmayan detaylara yer verip konuşmayı gereksiz bir şekilde uzatan kişilerin, etkileyici iletişim kurma konusunda başarılı olma ihtimalleri düşüktür. Çünkü etkili konuşma sanatını başarı ile gerçekleştiren kişiler genellikle kısa ve öz konuşarak vermek istedikleri mesajı karşılarındaki kişileri sıkmadan verirler. Yani etkileyici konuşma yapmak istiyorsanız kesinlikle gereksiz detaylara konuşmanızda yer vermemelisiniz.

OSMANLI’DA BİR HATİP: ALİ SUAVİ

1839’da Tanzimat Fermanı’nın ilan edildiği tarihlerde İstanbul’da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. Bu fevkalade imkansızlıklara rağmen kendini yetiştirmeyi başardı. Genç yaşta kâtip olarak bürokrasiye girdi, İlahiyat eğitimini de ilerleterek camilerde vaazlar vermeye başladı. Keskin hitabet yeteneği sayesinde kısa sürede insanların ilgisini çekti ve çevrede adı duyulmaya başladı.

“AKILLI’ HİTABET

Mikrofonla konuşma yapanların işini kolaylaştırmak için yola çıkan Sunny Elektronik, ‘Akıllı Hitabet’ adında arkasında promter olan yeni nesil bir mikrofon geliştirdi. Önden mikrofona benzeyen modelin arkasında ise ekranı var. Ekrandan konuşma metni geçiren cihaz, metnin doğru okunup okunmadığını da kontrol ediyor.

HİTLER PROVADA

Kitleleri etkilemenin en iyi yolu, projelerden daha çok, onlara iyi hitap etmektir. Adolf Hitler de hitabet yeteneği çok üstün olan bir liderdi. 1930’larda Adolf Hitler hitabet provası yaparken görülüyor.

BİLİMLER VE KONUŞMA

Eski Çağ Yunan filozoflarından Aristo bilimleri 3‘e ayırır. 1. Teorik bilimler (matematik, fizik ve ilk felsefe / metafizik). 2. Pratik bilimler (eylemlerimizi yönetmesi gereken kuralları belirleyen etkinlikler). 3. Poetik [(şiir), hitabet sanatı (retorik), diyalektik)] Aristo’daki üçlü ayrım Stoacılar tarafından da benimsenmiş;1) Fizik, 2) Etik,3) Mantık olarak sınıflandırma yapılmıştır. Orta Çağ Avrupa’sında bilimler iki grupta sınıflandırılmıştır: 1) Gramer, retorik, diyalektik, 2) Aritmetik, geometri, müzik, astronomi.

Haberi Kaynak Sitede Oku