KIRILAN TARİHİ REKORDA TÜMAD'IN DA KATKISI BÜYÜK

1 yıl önce eklendi 46 defa görüntülendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Altın Madencileri Derneği üyelerini kabul etti. Bakan Dönmez, kabulün ardından yaptığı açıklamada Covid-19 salgınının gölgesinde geçirilen 2020 yılının enerji ve madencilik sektörü açısından başarılarla dolu bir yıl olduğunu söyledi. 2020 yılında 40-45 ton arası altın üretimi hedefi koyduklarını belirten Dönmez, pandemi koşullarına rağmen altın Türkiye'nin altın üretiminin yıl sonunda Türkiye tarihinin üretim rekorunu kırarak 42 tona ulaştığını kaydetti. Bu rekorun Türkiye ekonomisine 2,4 milyar dolarlık bir katkı sağladığını aktaran Dönmez, emeği geçen bütün kurumları ve masada, sahada ter döken bütün çalışanları tebrik etti.

TÜRKİYE’DE KAYNAK VARKEN

2020 yılında altın ithalatında ciddi bir sıçrama yaşandığını anımsatan Bakan Dönmez, ”Enerji ve maden alanında petrolden sonra en fazla ithal ettiğimiz ikinci ürün altın oldu. Geçtiğimiz yıl, 2019'a göre yüzde 123 artışla yaklaşık 25 milyar dolarlık altın ithalatımız oldu. Sayın Ticaret Bakanımız da ifade ettiler altın büyük oranda toplumuzda tasarruf ve yatırım saikiyle değerlendirilen bir meta. Buna karşın özellikle kuyumculuk sektörümüz alınan bu altınları işleyerek bir kısmını da ihraç etti. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyar dolarlık altın ürünleri ihracatımız söz konusu oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin kaynakları varken, “Bu yerin altında kalsın biz ithal edelim” ithamlarına kulak asamayacaklarını söyleyen Bakan Dönmez, ”Türkiye'de madencilik dünya standartlarına uygun bir şekilde yürütülüyor. Madencilik faaliyetlerine nasıl başlanacağı, nasıl yürütüleceği ve nasıl bitirileceğiyle ilgili kapsamlı bir mevzuatımız var. Özellikle bir maden sahası terk edildiğinde, maden sahibi, projesine göre o sahayı rehabilite etmek ve ağaçlandırmakla yükümlüdür. Bununla ilgili sayısız iyi örneği eski ve yeni görselleriyle birlikte pek çok platformda ifade ettim. Çevreci bir madencilik prensibiyle madenlerimizden de, doğadan da vazgeçemeyeceğiz. Herkes bunu böyle bilmeli” şeklinde konuştu.

LAPSEKİ’DEKİ TÜMAD’IN KATKISI BÜYÜK

Türkiye’nin geçen yıl hedeflediği altın rezervinin ekonomiye kazandırılmasında kırılan rekorun altında, Lapseki Şahinli’de TÜMAD Madencilik Sanayi A.Ş tarafından kurulan tesisin de önemi büyük. Çarmıklı Ailesi tarafından  yerli sermaye ile kurulan, işletmenin çalışanlarını da Türk mühendis , teknik adam , emekçilerle yapılandıran  ve yüzde yüz bir Türk firması olan TÜMAD, ülke ekonomisine katkılarının yanısıra başta Lapseki olmak üzere Çanakkale bölgesine de hem istihdam hem de ekonomik kazanç sağlıyor. Yer altı kaynağını verimli bir şekilde kullanıp Türkiye ekonomisine kazandıran TÜMAD, tesisin tüm alt ve üst yapıda kullanılan teknolojik donatılarını da Türk firmalarıyla oluşturdu. Tesisin Lapseki ve dolayısıyla Çanakkale’ye kazandırılmasında TÜMAD’ın eski Genel Müdürü olarak yadsınamaz emekleri bulunan ve geçen yıl TVF Altın Madenciliği Ticaret Sanayi A.Ş’nin başına getirilen Genel Müdür Hasan Yücel kadronun bel kemiğini Lapseki ve Çanakkaleli isimlerden oluşturmuştu.

Geçen yıl küresel COVİD-19 salgını baş gösterdiği zaman alınan sokağa çıkma kısıtlamalarına bağlı tedbirlerden dolayı duyulan bazı temel ihtiyaçların karşılanmasında TÜMAD devreye girmişti. Türkiye’nin ulusal çıkarlarına uygun bir işletme politikasıyla kazanımı eşit koşullarda bölüşen bir ticari anlayışa sahip TÜMAD’ın erzak desteği ile 5 bini aşkın insanın ihtiyaçları karşılanmıştı. Geçtiğimiz yılın son günlerinde, Çanakkale Pandemi Hastanesinde kullanılacak ihtiyacı duyulan eksik tıbbi donanımların karşılanması için de sosyal sorumluluk üstlenen TÜMAD, önemli cihaz desteğinde bulunmuştu.
Birçok insanın ekmek parasını kazandığı TÜMAD, alın terine verdiği önemden dolayı ‘önce sağlık’ politikasına uygun olarak çalışanlarının sağlığını doğrudan ilgilendiren pandemi tedbirleri alan kuruluş olarak da biliniyor.

TÜMAD’ın, Türkiye’nin kırdığı ‘altın üretimi ‘ rekoru ve Türkiye ekonomisine yararlı katkıda  payının bulunması sevinçle karşılandı.

Haberi Kaynak Sitede Oku