Kilidi TOKİ mi açacak?

1 yıl önce eklendi 56 defa görüntülendi

Geçtiğimiz gün Çanakkale için kritik bir meclis toplantısı yapıldı. Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada, Sosyal Konutlar için hazırlanan proje oy birliği ile kabul edildi. Süreç bölgeye oy birliği ile kabul edilen projeyi hayata geçirecek müteahhit ya da müteahhitlerin bulunmasına geldi. Deneyimli birçok müteahhit ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, Sosyal Konutların kentsel dönüşümünün, mevcut ekonomik koşullarda mümkün olmadığı görüldü. Çanakkale’nin kanayan yarasında, önümüzdeki günlerde süreç TOKİ’ye mi gidiyor?

Çanakkale’nin kritik sorunlarından olan, yüzlerce yurttaşın çözümü için yıllarca beklediği Sosyal Konutlar, geçtiğimiz gün kritik bir viraja girdi. Belediye Meclis toplantısında, Sosyal Konutlar için hazırlanan kentsel dönüşüm planı oylandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sosyal konutlar için hazırlanan projeyi kamuoyuna anlattı.

Daire sayısı Bin 450

Mevcut sosyal konutların olduğu alan için hazırlanan projede daire sayısı Bin 450. Belediyenin mülkiyetinde kalacak daire sayısı 92. Açık ve kapalı otopark alanı olacak bölgede toplam Bin 350 araçlık park yeri.

“Ellerini taşın altına koysunlar”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, projenin sunumunu yaptıktan sonra konuyla ilgili “Çanakkale’de müteahhitlik yapan arkadaşlarımız ellerini taşın altına koysunlar. Artık ortak akla ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Hayata geçirilmesi imkansıza yakın”

Sosyal Konutlar problemini, problemin çözümü için oy birliği ile kabul edilen projeyi, deneyimli birçok müteahhit ile görüştük. Müteahhitler, projenin hayata geçirilmesi halinde, müteahhide zararının büyük olacağını, mevcut ekonomik koşullarda, böyle bir projenin hayata geçirilmesinin imkansıza yakın olduğunu belirttiler.

“Proje maliyeti 600-700 Milyon TL”

Vatandaşların cebinden, yeni daireler için çıkacak paraların miktarının büyük olacağı ve Sosyal Konutlarda yaşayan kentlilerin, bu bedellerin altından kalkabilmesinin oldukça zor olduğu dile getirildi. Müteahhitler, bu ekonomik koşullarda sağlıklı bir projenin, bölge için en az 2 bin daire içermesi gerektiğini belirtirlerken, projenin maliyetinin ise 600-700 Milyon TL olabileceğini ileri sürdüler.

Çanakkale’nin kanayan yarası Sosyal Konutlar için önümüzdeki yıllarda çözüm TOKİ mi olacak?

Tunahan Ünsal

Kilidi TOKİ mi açacak? yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku