KEP, Ankara’da İDK Toplantısı’na katıldı

11 ay önce eklendi 32 defa görüntülendi

10 Şubat Çarşamba günü, Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nde, Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı’na katıldıklarını bildiren Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP)“Halilağa Bakır Madeni Projesi için “ÇED Olumsuz” kararı verilsin” başlıklı bir basın bilgisi yayınladı.

“Toplantıya katılımımız engellenmeye çalışıldı”

10 Şubat Çarşamba günü, Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nde, Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı’na katıldıklarını bildiren Platform “İDK heyetimizin Ankara’ya gelişi oldukça sıkıntılı oldu. Dün yola çıkmadan önce yaşadığımız, yaşatıldığımız tüm engellemelere rağmen kararlı davranarak Ankara’ya gelebildik. Seyahat İzin Belgesini sormak için başvurduğumuz 199 hattı, iş, görev, toplantı gibi gerekçelerle seyahat için hiç bir kısıtlama olmadığını, toplantıya katılım yazılarımızla seyahat edebileceğimizi, kısıtlamanın keyfi geziler, seyahatler için olduğunu belirtmesine ve bunun kolluk kuvvetlerine iletilmiş olmasına rağmen, temin ettiğimiz araçlara müdahale edilerek, toplantıya katılımımız engellenmeye çalışıldı. Bunun üzerine pandemi koşullarda risk alarak son dakikada güç bela bulduğumuz biletlerle toplu taşıma araçlarını kullanmak durumunda kaldık. Usulsüz bir şekilde seyahat etme özgürlüğümüz elimizden almaya çalışan kolluk kuvvetlerini kınıyoruz.

TEMA ekibi ile de bir araya geldik

Bakanlığın kapısında da geleceğimiz biliniyordu ve görevlilerce karşılandık. Daha önce ismen bildirdiğimiz halde, Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP) bileşenleri Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Her Yer Kazdağları temsilcileri ve Osmaniye Köyü Muhtarımız, Muratlar ve Yaylacık Köylerinden birer köylümüzden oluşan ekibimizin tümünün toplantıya alınamayacağı belirtilerek bir iki temsilci seçmemiz istenildi. Israrlarımız sonucu tüm ekibin toplantıya katılımı kabul edildi. Bizi, girişte Genel Müdür Yardımcısı karşıladı ve pandemi gerekçesi ile toplantıya hepimizin aynı anda giremeyebileceği, sırayla alınabileceğimizi söyledi. Bu arada TEMA ekibi ile de bir araya geldik.

Çanakkale milletvekilimiz Özgür Ceylan da bize katıldı

Toplantı ÇED firması Mitto’nun projeyi sunan bir videoyu göstermesi ile başladı. Sunumun ardından bizlere söz verildi. Önce milletvekilimiz söz aldı ve bölge halkının projeye karşı olduğunu, Cengiz Holding’in ve diğer 4 şirketin her yerde olduğunu, bu projenin bölgeyi olumsuz etkileyeceğini, bu nedenle karşı çıktıklarını söyledi. Daha sonra Osmaniye muhtarı Rafet Gümüş projeden duydukları endişeleri dile getirdi. Yaylacık’tan Filiz Keskin de hayvancılık yaptığını, zaten susuzluk çektiklerini, bu projenin sularını etkileyeceğini ve daha fazla susuz kalacaklarını söyledi. Ardından TEMA Vakfı temsilcisi söz alarak proje ile ilgili teknik itirazları dile getirdi ve özellikle kümülatif etkiye dikkatleri çekti. Bölgenin yüzde 79’unun maden alanı olarak ruhsatlandırıldığını, söz konusu projeye çok yakın alanlarda başka projelerinde de yer aldığını ancak ÇED raporunda bu projelerden  hiç bahsedilmediğini belirtti. Bölge için Stratejik Çevresel Değerlendirme yapılması gerektiğini vurguladı.  Muratlar köylüsü Sami Özkan köylerine bu kadar yakın bir madencilik projesine karşı olduklarını belirtti.

“ÇED olumlu” kararı çıkması durumunda kararı dava edeceğiz

Toplantı sırasında ÇED firmasının şirketin elemanı gibi konuşması tepkilere yol açtı. Ayrıca video kaydı aldığı görülen şirket görevlisinin kayıt alması durduruldu. Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü temsilcileri dışında diğer İDK üyelerinin toplantıya katılmadığı görüldü.   İki saat boyunca itirazlarımızı dile getirdik ve projeye “ÇED Olumsuz” kararı verilmesi talebimizi yineleyerek toplantıdan ayrıldık.  Toplantı sonrası yazılı dilekçelerimizi teslim ettik. Toplantının sonucu daha sonra açıklanacak. “ÇED olumlu” kararı çıkması durumunda kararı dava edeceğiz. Bu süreçte, emeği geçen tüm STK’lar ve bölge halkına ve destek veren vekillerimize çok teşekkür ederiz.” dedi.

Haber Merkezi

KEP, Ankara’da İDK Toplantısı’na katıldı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku