Kavaklıtepe Köyü Mehmetçik-1 Ormanının Hüzünlü Durumu

1 yıl önce eklendi 54 defa görüntülendi

2004 yılında 2. Kolordu Komutanı Dursun Bak’ın talimatı ile ilçemiz köylerinden Kavaklıtepe’de oluşturulan Mehmetçik-1 Ormanı’nın şuandaki durumu, ormanın kuruluş aşamasında bulunan kişileri üzdü.

Mehmetçik1 Ormanı’nın kuruluşunda Kurmay Başkanı olarak görev alan Süleyman Taş, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından ormanın bugünkü halini yayınlayarak, üzüntülerini belirtti. Taş, sosyal medya hesabından ormanın kuruluşu hakkında bilgi vererek, şunları söyledi: “Bu Ormanlık alan 20 Ekim 2004 tarihinde 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Dursun Bak’ın emirleri ile Kurmay Başkanı olarak benim, İstihkam Şube Müdürü Numan Albay ile Kolordu Hava Savunma Taburu personelince bir aya yakın bir çalışma ile hazırlanan arazi üzerinde oluşturulmuştur.

Daha çok ekonomik değeri olan fıstık çamı tercih edilmiş ve köylünün buradan gelecekte kazanç sağlaması düşünülürek Kavaklıtepe köylüsüne armağan edilmiştir.

15 Bin civarında fidanın toprakla buluştuğu günü dün gibi hatırlıyorum. Gelibolu halkı  ve öğrencileri bir bayram havasında bu fidanları dikmiştik. Arazi Hazineden tahsis edilmişti. Bu ormanın fidanlarını rahmetli Mehmet Aksoy temin etmişti.

16 yıl sonraki haline bir bakın. Kavaklıtepeliler sahiplenememişler, bir kısmından yeni köprü otoyolu geçmiş ama ağaçlarda fıstık çamı yetişiyor. Bunun değerini bilen ama köyden olmayanlar gelip bu zamanlarda topluyorlar. Kozalak olarak kilosu 7 TL olup eğer iç fıstığı çıkarıp satarsanız 650 TL’dir.

Bu ormanı yapan kurum değişen koşullar nedeniyle bakamamış, emanet ettikleri de ilgilenememiş, sonra da yeşili koruyalım, sahip çıkalım diyoruz. Sanırım bir yetkilisi vardır bu işin. Bakalım görelim”

Haber: Elçin YÜZÜAK

Haberi Kaynak Sitede Oku