İskenderoğlu’dan sanatçı kadınlara ziyaret

1 yıl önce eklendi 185 defa görüntülendi

Kadın el emeğini ve istihdamını her fırsatta destekleyen ve bunun için çalışmalar yürüten AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Merkez ilçesine bağlı Erenköy’de Sanatçı Kadınlar Kooperatifi öncülüğünde Geleneksel Beykoz cam, çini ve seramik üretimi ve süslemesi üzerine eğitim gören ve yakın zamanda üretime başlayacak olan kadınları ziyaret etti. İskenderoğlu, kooperatif ve kooperatifin yaptığı çalışmalar ve üretimle ilgili bilgiler aldı.

Kadınların her alanda daha etkin olmalarının önemine değinen İskenderoğlu, “Kooperatifler aracılığıyla kadınlar ekonomik anlamda üretime katılacaklar. Etkinlik alanları daha da artacak. Sanatçı Kadınlar Kooperatifi öncülüğünde Halk Eğitim ve İŞKUR Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen eğitime katılan kadınlar öğrendikleri ve kazandıkları becerilerini kullanarak büyük başarılara imza atacaklar. Yapılan bu özel ve özgün çalışmalara öncülük eden Kooperatifimizi ve burada gerçekleştirilen eğitimi koordine eden ve destek veren İŞKUR ile Halk Eğitim Müdürlerimizi, emeği geçen hocalarımızı tebrik ediyorum. Cam, çini ve seramik sanatları, ülkemizin çok önemli kültürel ve ekonomik değerlerinden.  Bu değerlerin ülkemizdeki diğer şehirlerde olduğu gibi Çanakkale’mizde de üretime ve pazarlamaya yönelik olarak yapılacak organizasyonlarla katma değere dönüştürülmesi çok güzel. Burada üretilen ürünler hediyelik olarak satın alınacak, hem sanat kazanacak hem de üretime katılan kadınlarımız kazanacak. Çanakkale’mizin de tanıtımına ve kadın istihdamına da ayrıca kocaman bir kapı açacak inşallah. Bu açıdan, kooperatifimizde faaliyet gösteren, bu çatı altında görev üstlenen alın terini emeğini sanatla buluşturan kadınlarımızı kutluyorum. Kadınlarımızın her alanda yer alması üretime katılması istihdamda yer alması ekonomimiz ve kalkınmamız açısından hayati öneme sahip. 2023 yılında, kadınların işgücüne katılım oranını % 38,5’e yükseltmeyi hedefliyoruz. Bunu da başaracağız. Bu hedefe ulaşmamızda kadın kooperatiflerimizin ayrıca katkısı olacak.  Yaptığımız çalışmalarla kadın kooperatiflerinin nicel ve nitel olarak kapasitelerini her geçen gün daha da artırıyoruz.

İnanıyorum ki kadın kooperatiflerimizin sayıları hem Çanakkale’mizde hem ülkemizde artacak. Daha çok proje ve daha çok faaliyet ile ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar. Kadınlarımız için yapacağınız çalışmalarda ve projelerde sizlere destek olmaya hazırız. Kadın girişimcilerimizin ve kadın istihdamının artması için yapılacak her çalışmada varız.” dedi.

Haber Merkezi

İskenderoğlu’dan sanatçı kadınlara ziyaret yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku