İntepeliler Afetzede Köylülerle Samanını Paylaşacak

1 yıl önce eklendi 41 defa görüntülendi

Çiftçilik yaparak geçimini sağlayan İntepe köylüleri, yanan bölgelerdeki aç kalan hayvanlar için afetzede çiftçilerle saman ve yonca balyalarını paylaşacak.

İntepe Muhtarı Bülent Bayat’ın fikrini ortaya atmasının ardından köydeki her çiftçinin elini taşın altına koyarak saman ve yonca desteği vermesi dikkat çekti.

Geçimini çiftçilikle sağlayan İntepe halkı, bu yılki harmandan geriye kalan samanı hiçbir yere satmayacak. Yangının ardından saman balyalarındaki artış dikkat çekerken İntepelilerin samanlarını bu yıl satmama kararı alması, afet zamanındaki fırsatçılara güzel bir duyarlılık örneği oldu.

“ÇOK GÜZEL BİR DAYANIŞMA OLDU”

Muhtar Bayat, “Yangının ardından nasıl bir destek verebiliriz diye oturup düşünürken, biz de saman gönderelim diye düşündük. Nasıl göndeririz diye birkaç kişiyi aradık. Ayvacık Belediye Başkanı, tırları göndereceğini söyledi. Biz de ‘tarlalarımızdaki samanları toplayalım’ dedik. Biçer döverci arkadaş da ‘ben de balyalarım, para da istemem’ dedi. Çok güzel bir dayanışma oldu.”

“İNTEPE’DE BU SENE SAMAN SATILMAZ”

“2-3 bin balya, saman ve yonca göndermeyi planlıyoruz. Şu anda bin balya hazır, bir o kadar daha hazırlayacağız. Bütün üreticilerimizin samanı tarlada. Bu işe hayır diyen olmadı. Daha duyurup istemeye fırsat kalmadan herkes gelip destek vereceğini söyledi. Beklemediğimiz kadar destek geldi. Şu an köyde saman satışı durmuş durumda… Tır önümüzdeki günlerde hazırlanacak ve Valilik ile irtibat kurularak ihtiyacı olan köylere saman ve yonca gönderilecek. Yangın devam ediyor, hem de giriş çıkışlarda problem var. Bir hafta daha beklenmesi söylendi. Maliyeti oldukça yüksek ancak köylüler yine de bu sene hiçbir yere saman satmayacak, yanan bölgelere bağışlayacak. Herkes kendine yetecek kadar samanı ayırıp geri kalanını afetzedelerle paylaşıyor. Bu sene balyası kaç para olursa olsun, İntepe’de saman satılmaz.” diye konuştu.

Öte yandan ilerleyen süreçte, ihtiyaç olursa tohumluk buğdayların da İntepe’den bölgeye gönderileceği öğrenildi.

Eylem Gözeldere

İntepeliler Afetzede Köylülerle Samanını Paylaşacak yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku