İl Genelde CHP’nin Boykotu yorumlandı

10 ay önce eklendi 39 defa görüntülendi

Dün İl Genel Meclisi’nde Meclis Başkanı tarafından doğrudan gündeme alınan 6 madde CHP’nin tepkisine neden olmuş CHP Grubu gerekli komisyon çalışmalarının tamamlanmamış olması nedeniyle oylamayı kabul etmediklerini ifade ederek meclisi terk etmişti.

Konu ile ilgili olarak İl genel Meclisi CHP Grubu Başkan Vekili Güneş Pehlivan şunları söyledi; “6 madde ile ilgili gerekli komisyon çalışmaları tamamlanmamış, komisyonlarda ve gruplarda gereken fikri oluşturacak kanaat ve altyapı oluşmamış, kamuoyu ve ilgili kamu otoriteleri yeterince bilgilendirilmemiştir. Bu güne kadar hep 19 adet çeşitli komisyonlarımızın komisyon raporlarını oyladık. Bu raporların birçoğu önceki aylarda ve takip eden aylarda olduğu gibi kanunun 16. Maddesine uygun olup, haziran ayında koşulları oluşmuş raporlarda vardır ama doğrudan gündeme alma yöntemi bu raporlara dair uygulanmamıştır.

“Ne demokratik ne de bilimsel buluyoruz”

Meclis Başkanlığının görevi kendisine verilmiş yetkileri, en katılımcı, en demokratik, en nesnel, en bilimsel yöntemlerle kullanmak ve meclis içindeki çalışmaların da aynı yöntemlerle yapılmasını sağlamaktır. Dolayısıyla pandemi gereği de takvimlerde bir çok sorun yaşadığımız bir süreçten geçtikten sonra komisyon çalışmaları tamamlanmamış ve raporları yazılmamış bu tür gündem maddelerinin gündeme alınmasını ne demokratik ne de bilimsel buluyoruz. Ayrıca kanunlarımız istediğiniz zaman uygulayıp istediğiniz zaman uygulamayacağınız konular değillerdir. Doğrudan gündeme alma yöntemini kullanırken 16. Maddeyi kullanan siz, aynı kanunun 13. Maddesiyle de bağlısınız.

Ancak bugün 9 Temmuz itibariyle saat 17.00’de meclis toplantımız yapılacakken gündem ilanı aynı gün saat 2.30’da yani toplantıya 2 buçuk saat kala yapılmıştır. Bizler 2019 yılında yeni meclis olarak yönetime geldiğimizde önceki meclislerde de aynı durumun geçerli olduğunu biliyoruz. Eminiz. 2016 ve 2017 yıllarından kalan yeni meclisin komisyonlarına birçok konu gelmiştir ve yeni göreve gelen meclis bu konuları tamamlamıştır. Bugün komisyon raporlarının görüşülmesi başlıklı gündemimizin 5. fıkrasında da 2016 yılından kalan bir konu karara bağlanmıştır.

“Bize emanet halk iradesini, yeterli bilgi olmadan karara dönüştürmeyeceğiz”

Dolayısıyla yeterli altyapısı sağlanmamış çalışmalar, tamamlanmamış konularla ilgili bizler hiçbir zaman bize emanet olarak verilen halk iradesini yeterli bilgi sahibi olmadan bir oylamaya bir karara dönüştürmeyeceğiz bundan sonraki takip eden gündem maddelerine katılmıyoruz. Bundan sonra da böyle bir işleyişin hiçbir zaman parçası olmayacağız.” dedi

“Vatandaş bize iradeyi hizmet götürmemiz için mi, engellemek için mi verdi?”

CHP Grubu İl Genel Meclisini terk ettikten sonra İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder ise şunları söyledi; “CHP’liler konuşacak biz AK Parti olarak yapacağız, yolumuza devam edeceğiz arkadaşlar. Konuşup gitmek çok kolay. Biz halkın iradesiyle seçildik bize vurulan bir kettir diyorlar.

İradeden bahseden arkadaşlara cevap veriyorum. Bu günkü meclis başkanlığı yetkimi kullanarak aldığım dosyalardan birinin tarihini verelim. Meclis olarak da utanalım. Taştepe dosyası 27.11.2020 yılında vermiş bu arkadaş. Evet vatandaş bize iradeyi verdi ama hizmet götürmemiz için mi verdi engellemek için mi verdi? Geçtik Çınarlı dosyamız var; 04.01.2021, geçtik Kemer dosyamız var; 05.01.2021, Kemiklialan 05.02.2021, iade dosyalarımız var; 28.04.2021, diğer bir dosyamız var Çaldağ, 05.06.2021.

Şimdi arkadaşlar bizler evet halkın iadesiyle seçilmiş çeşitli partilerden gelen İl Genel Meclisi Üyeleriyiz. Buraya kadar mutabıkız ama burası bir kamu binası ve bizim hepimizin de cebinde özel idareden aldığımız Kamu personeli yazan bir kimlik kartımız var. Dolayısıyla bu kamu binasında vatandaşın önünü tıkayan değil, vatandaşa hizmeti bir an önce ayağına götüren kurum olmalıyız. Bu arkadaşlar siyaseten bir şey yaptıklarını zannediyorlar ama kamuoyunun da bunlardan haberdar olmasını istiyorum.

“Burası da bir sivil toplum kuruluşunun yeri falan değil”

Şimdi değerli arkadaşlarım burası da bir sivil toplum kuruluşunun yeri falan değil. 5302 sayılı Özel İdareler Kanunun 16. Maddesinden size bahsetmek istiyorum. İmar ve Bayındırlık Komisyonu dışındaki komisyonların çalışma süreleri meclisin toplantı süresiyle sınırlıdır diyor. Bu yasa, meclis başkanı olarak benim koyduğum veya AK Parti Grubunun koyduğu bir şey falan değil. Arkasından meclis toplantısını müteakip İmar Ve Bayındırlık Komisyonu en fazla 10 işgünü diğer komisyonlar ise 5 iş günü olarak toplanarak kendisine havale edilen işleri sonuçlandırır. Bu bizim başkanlık olarak talebimiz falan değil değerli arkadaşlar kanun maddesi. Rapor bu sürenin sonunda meclise sunulmadığı takdirde meclis başkanı tarafından doğrudan gündeme alınır hükmü var.

“Siyasi şova mı gerek duydular”

Şimdi bu arkadaşlar istediklerini alamadılar da böyle bir siyasi şova mı gerek duydular. Benim defalarca söylediğim, burası siyasi şov yapılacak yer değil. Benim bugün gündeme aldığım çok eski maddeler dahil olmak kaydıyla hizmet üretmeye çalışan bir kurumun önünü açmak. Yatırımcının da bize müracaatıyla bir an evvel onun önünü açma adına yaptığımız şeylerdir. Bizler yaptığımız işin doğruluğuna inanıyoruz. Bunun değerlendirmesini de kamuoyuna bırakıyorum.” dedi.

“İmar ve Bayındırlık Komisyonu yerine gitmiştir”

AK Parti Ezine İl Genel Meclisi Üyesi aynı zamanda İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi Murat Yahya Sezgin;  “Bayındırlık Komisyonu Üyesi olarak, biz buradaki Taştepe, Kemallı, Çınarlı, Kemiklialan dosyalarının hepsinin İmar Ve Bayındırlık Komisyonlarına gittik. Hatta bu dosyaların bir kısmına iki kere gittik. Şöyle ki bu dosyalar bize geçen dönemden, bir önceki yıldan komisyondan devrolan dosyalardı. Bu komisyona Cumhuriyet halk Partili Üyeleri de katıp yerinde inceleme yaptık. Ama anlayamadığımız bir şekilde, eski komisyon arkadaşlarına güvenmediklerinden mi, başka sebeplerden mi anlayamadığımız bir şekilde bu dosyaları sonuçlandırmadı. Hatta önümüzdeki hafta yapılan planlamada da daha önceki komisyonların gittiği üç dosyada da gitme kararı alındı. Biz bunu da anlamadık. Şu anda konuştuğumuz dosyalarla ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu yerine gitmiştir. Çalışmıştır, gerekli incelemeyi yapmıştır. Ama anlayamadığımız bir sebeple kimi dosyada 8 ay kimi dosyada 6 aydır raporu yazmamıştır. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilinin verdiği bilgi doğru değildir. Kanaat oluşmamış değildir. Yerine gidilmemiş değildir. Çalışılmamış değildir. Muhtemelen kendisi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi olduğu için yanlış da bilgilendirildiğini söyleyemeyeceğim. Farklı bir amaçla herhalde böyle bir açıklama yaptı.

“Bu dosyaların yeniden getirilip, bugün görüşülmesi için çaba harcandı”

AK Parti Merkez İlçe Meclis Üyesi Tülay Ömercioğlu; “Geçen aydan bu yana bizzat başkanımız, bizzat grup başkanvekilimiz bu dosyaların daha önce de izlendiği ve gözlemlendiği ile ilgili daha önce defalarca görüşmeler yapıldı. Bu dosyaların yeniden getirilip, bugün görüşülmesi için çaba harcandı.

Şunu söylemek istiyorum, bu biraz önce doğrudan doğruya yazımı yapılmış, hep beraber burada el kaldırdığımız ve ya kaldırmadığımız dosyalardan birisinin konumuyla, diğerleri şu anda reddedilen bunlara gidip de bakmadık, tam incelemeyi yapmadık dedikleri konumdaki işlemlerin hepsi aynı konu.

“Vatandaş,7 ay önce 8 ay önce evrakını vermiş hala bekliyor”

Yani Murat arkadaşımızın dediği gibi bunların hepsi bütün komisyon üyelerince bir önceki dönemde incelenip, bazısına istediklerine şu anda rapor düzenleyip de sundukları, ama diğerlerini ise daha tamamlamadık deyip göstermedikleri, bu salonu terk ettikleri bir olay ki; biz vatandaşa hizmet ediyoruz. Burada bir vatandaş,7 ay önce 8 ay önce evrakını vermiş hala bekliyor. Yok arpa tarlasıydı, yok kenarında bilmem ne vardı diye insanların haklarını yiyoruz. Bu aslında meclise yakışmayan bir olaydır biz vatandaş olarak bakıyoruz. A, B, C kişisi diye bakmıyoruz.

Bildiğiniz gibi yeni yargı reformu çıktı. Yargı reformuna göre 30 günlük idarelerin cevap verme süreleri de kısaltıldı. Yani bir yandan benim meslektaşım CHP’nin Grup Başkanvekili ancak idarenin cevap verme süresinin kısaldığını da bilmesi gerekir ki bizim bu dosyalar 8 aydan beri elimizde.

Pandemi olmasıyla ilgili ne kadar tatile girdiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Kısa bir süre dışında hepimiz her ay buraya geldik çalışma sürelerinde çalıştık. Bunlarla ilgili hiç birimizin gelmemesi gibi bir konum da olmadı. Sadece ve sadece bizim anladığımız burada, meclis fazla iş yapmıyor, meclis vatandaşın işine eğilmiyor diye bir kısıtlama getirip, Çanakkale İl Özel İdaresini vatandaşımızın önünde küçük düşürmeye yönelik bir çaba olduğunun inancındayız.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel

İl Genelde CHP’nin Boykotu yorumlandı yazısı ilk önce Çanakkale Gündem Gazetesi - üzerinde ortaya çıktı.

Haberi Kaynak Sitede Oku